1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
10

Do you can download 20 songs in five minutes how long does it take to download one song

Mathematics
2 answers:
Eva8 [605]3 years ago
8 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

20 divided by 5 equals 4

garri49 [273]3 years ago
3 0

Answer: about 0.67 seconds/minutes


Step-by-step explanation:

20/5= 4

So, 4 songs per minute

4/60= 0.6 with the 6 repeating

When you round it, you get about 0.67


You might be interested in
Which answer describes the type of sequence?
Stels [109]

Answer:

Neither arithmetic nor geometric.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The statement ‘5 is added to 9 times a certain number n and the result is 32’ is represented by? *
salantis [7]

Answer:

5+(9×n)=32

n=3

.:.n is represented by 3

3 0
2 years ago
What is the decimal expansion for 12 8/9 ​?
d1i1m1o1n [39]

Answer:

The decimal form of the fraction is 12.88...

6 0
3 years ago
If f(x) = |x| + 9 and g(x) = –6, which describes the value of (f + g)(x)?
bazaltina [42]

(f+g)(x) = f(x) + g(x) = (|x| + 9 ) + (-6) =

|x| + 9 - 6 = |x| + 3

Answer is |x| + 3

7 0
3 years ago
Solve this quadratic equation using factorization<br> 8xsquared-14x-4=0
Inga [223]
X=2 is the answer for this question.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Square root of (20 - r) = r
    14·1 answer
  • How many triangles can be constructed using angle measurements ​ 81°,52°,47° ​? exactly one triangle
    7·2 answers
  • our middle school is having a fall carnival. Admission into the carnival is $3 and each game inside the carnival costs $.25. Wri
    13·1 answer
  • Collaborate triangle
    8·1 answer
  • On a scatter plot what does it mean when both variables are increasing
    10·2 answers
  • Help Solve for c and round to the nearest tenth
    5·1 answer
  • PLS HELP (links = report)
    13·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
    10·2 answers
  • Can i have help with this question please i don’t understand
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!