1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
2 years ago
7

How much greater than m2+3mn−n2 is 4m2+5mn+6n2? PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
tiny-mole [99]2 years ago
5 0

Answer:

3m² + 2mn + 7n²

Step-by-step explanation:

Subtract m² + 3mn - n² from 4m² + 5mn + 6n², that is

4m² + 5mn + 6n² - (m² + 3mn - n²)

= 4m² + 5mn + 6n² - m² - 3mn + n² ← collect like terms

= 3m² + 2mn + 7n²


You might be interested in
What is the geometric mean of 7 and 9.
kirza4 [7]
<span>√63 = 3√7  is your answer</span>
4 0
3 years ago
HELLPPP ASAP PLEASEEE!!!
irina1246 [14]

Answer:

angle G = 64.9 is because the sum of interior angle is 180

7 0
2 years ago
Which system of inequalities is shown in the graph?
Marysya12 [62]

Answer:

sry I can't understand how to do this question

5 0
2 years ago
Round 222,977 to the nearest hundred
Fittoniya [83]
223,000 is the answer
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of these is the algebraic expression for "eight less than some number?"
kipiarov [429]
B-8 would be the answer. This is because we are saying you have 8 less than something. So no matter what something is, we are taking away 8 from it. Since our something is unknown, we use our variable 'b' in its place, and subtract 8, giving us b-8.<span />
8 0
2 years ago
Other questions:
  • In the figure, the horizontal lines are parallel and AB = BC = CD. If LM = 3 Find JM? A. 12 B. 6 C. 3 D. 9
    15·1 answer
  • Please help me
    7·1 answer
  • How to find parts of similar triangles
    10·1 answer
  • Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?
    9·2 answers
  • Help me solve this please!
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!! ​
    15·2 answers
  • Write an equation of the line with the given slope and y-intercept:
    14·1 answer
  • How much is 3/5 of 31/8 ?
    7·1 answer
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
  • 2 1/4 x 3 2/5<br> show all your work
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!