Hello there! The correct answer is B.
Note that in functions, x values cannot repeat. The points are given as (x, y) values, and you can see in the second option there are two -7s in the x values, making it not a function!
<em>I hope this was helpful, have a great rest of your day! If you need further help with this question, let me know!</em>
Answer:
You will pay $4.31
Step-by-step explanation:
I know this because a fourth of $5.75 is 1.4375 so you would round it to $1.44 and then $5.75 - $1.44 is $4.31.
So you will pay $4.31 for one milkshake.
Answer:
- <u><em>The cost of one rose bush is $ 9 and the cost on one bunch pf ornamental grass is $ 8.</em></u>
Explanation:
Name the variables and build a system of two equations with two unknowns.
<u>1. Variable r</u>: cost of one rose bush
<u>2. Variable g</u>: cost of one bunch of ornamental grass.
<u>3. First equation</u>:
- Shreya spent $68 on 4 rose bushes and 4 bunches of ornamental grass.
4r + 4g = 68
<u>4. Second equation</u>:
- Beth spent $115 on 11 rose bushes and 2 bunches of ornaments grass.
<u>5. System of equations</u>:
- 11r + 2g = 115 equation 2
<u>6. Solve the system</u>
a) Divide the equation 1 by 2:
- 11r + 2g = 115 equation 2
b) Subtract equation 1a from equation 2:
c) Substitute the value of r into the equation 1a:
<u>7. Conclusion</u>:
The cost of one rose bush is $ 9 and the cost on one bunch pf ornamental grass is $ 8.
Answer:
Both lights would flash together after every 30 seconds.
Step-by-step explanation:
6 = 2 * 3 and 10 = 2 * 5.
LCM (Least Common Multiple) of 6 and 10 = 2 * 3 * 5 = 30.
Therefore, both lights wold flash together after every 30 seconds.
Answer: 4.5
Step-by-step explanation: