1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
3 years ago
15

Jules has $1,200 and is saving $40 per week. Kelsey has $400 and is saving $50 a week. In how many weeks will Jules and Kelsey h

ave the same amount?
Mathematics
1 answer:
enyata [817]3 years ago
3 0
80 weeks 
1,200+40x=400+50x
800+40x=50x
800=10x
x=80
You might be interested in
A had $360 more than B. When A spent $144 and B spent half of his money, A had 6 times as much money as B, Find the ratio of the
Karolina [17]

Answer:

13:3

Step-by-step explanation:

A=x B=y

first; x= 360+y

later;x= 216+y

A:B

216+y: 1/2y = 6: 1

216+y/y÷2 =6/1

216+y = 3y

y = 108

first; x =360+y

360 +108

468

A:B = 468:108

13:3

3 0
3 years ago
A bakery makes 260 donuts in 4 hours. At this rate, how many donuts can they make in 6 hours?
RSB [31]

Answer:

390

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Rewrite the fraction as a decimal 13/11 = Round to the nearest hundredth.​
Allisa [31]

Answer:

1.18

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Are θ = πn and θ= π+ πn equivalent?
Marina CMI [18]
Of course, they are not equivalent.

One has an extra π in the equation.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the slope and the y-intercept. y = -5/2x - 2
    11·1 answer
  • Suppose a florist is creating a bouquet with 3 different types of flowers and 3 different types of greenery. If there are 7 type
    9·1 answer
  • Jacob Is Twice as old as Sue. The sum of their ages is 69 years. How old is Jacob?
    7·1 answer
  • Round 187.5 to the nearest tenth of a mile
    13·1 answer
  • Please respond quickly thanks
    11·1 answer
  • Jason has a coupon for $2.50 off an electronic book from an online bookstore. If the store original price in dollars of an elect
    10·2 answers
  • PLZ HELP ME :( THIS IS DUE TOMMORW :((
    11·1 answer
  • What is 18 divided by -3/4
    9·1 answer
  • Helpp<br> 11 7/8 + 4 1/2
    12·2 answers
  • Ava bought 4 bags of bird seed. Each bag contains 600 grams of seed. How many kilograms of seed did Ava buy in all?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!