Answer:
13:3
Step-by-step explanation:
A=x B=y
first; x= 360+y
later;x= 216+y
A:B
216+y: 1/2y = 6: 1
216+y/y÷2 =6/1
216+y = 3y
y = 108
first; x =360+y
360 +108
468
A:B = 468:108
13:3
Answer:
390
Step-by-step explanation:
Answer:
1.18
Step-by-step explanation:
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Of course, they are not equivalent.
One has an extra π in the equation.