1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ber [7]
3 years ago
15

A cookie recipe for 60 cookies calls for 4 cups of flour. How much flour is needed to make 90 cookies?

Mathematics
2 answers:
Ulleksa [173]3 years ago
3 0

Answer: 6 cups

Step-by-step explanation:

60 cookies = 4 cups

60 + 30 = 90, and half of 60 is 30. So half of 4 cups is 2 cups.

4 cups plus 2 cups is 6 cups!

Nady [450]3 years ago
3 0

Answer:

6 cups

Step-by-step explanation:

because if you / the 60 by 4 you would see that 1 cup = 15 cookies. Then add 15 till you get to 90

You might be interested in
If this particular arithmetic sequence, a7=34 and a15=74. What is the value of a21
Ilya [14]
This is an arithmetic sequence, meaning, to get the next term, you simply add some value to the current one, namely the "common difference" "d".

now, we know the 17th term is 34, let's go to the 15term then

34 + d
34 + d + d
34 + d + d + d
34 + d + d + d + d
34 + d + d + d + d + d
34 + d + d + d + d + d + d
34 + d + d + d + d + d + d + d
34 + d + d + d + d + d + d + d + d

now, notice, we got to the 15th term, which is 34  + d + d + d + d + d + d + d + d, or namely 34 + 8d, it just so happen we know is 74, therefore,

\bf 34+8d=74\implies 8d=40\implies d=\cfrac{40}{8}\implies \boxed{d=5}

ok, now that we know what the common difference is, let's find the first term in the sequence using the 7th term of 34,

\bf n^{th}\textit{ term of an arithmetic sequence}\\\\
a_n=a_1+(n-1)d\qquad 
\begin{cases}
n=n^{th}\ term\\
a_1=\textit{first term's value}\\
d=\textit{common difference}\\
----------\\
n=7\\
d=5\\
a_7=34
\end{cases}
\\\\\\
a_7=a_1+(7-1)5\implies 34=a_1+(7-1)5
\\\\\\
34=a_1+30\implies \boxed{4=a_1}

and now let's use those 2 found folks, to get the 21st term,

\bf n^{th}\textit{ term of an arithmetic sequence}\\\\
a_n=a_1+(n-1)d\qquad 
\begin{cases}
n=n^{th}\ term\\
a_1=\textit{first term's value}\\
d=\textit{common difference}\\
----------\\
a_1=4\\
d=5\\
n=21
\end{cases}
\\\\\\
a_{21}=4+(21-1)5\implies a_{21}=4+100\implies a_{21}=104
3 0
2 years ago
I need to solve for x
Andrei [34K]

Answer:

x = 10

Step-by-step explanation:

The exterior angle theorem states that the measure of each exterior angle of a triangle is equal to the sum of the opposite and non-adjacent interior angles. The two non-adjacent interior angles opposite the exterior angle are sometimes referred to as remote interior angles.

In the given problem, the exterior angle is < JUV, and its corresponding remote interior angles are < V and < W.

Establish the following equation according to the exterior angle theorem:

< V + < W = < JUV

88° + (5x + 1)°  = (14x - 1)°

Solve for x algebraically:

88° + 5x + 1  = 14x - 1

89 + 5x = 14x - 1

89 + 1 + 5x = 14x - 1 + 1

90 +  5x = 14x

90 + 5x - 5x = 14x - 5x

90 = 9x

90/9 = 9x/9

10 = x

Therefore, the value of x = 10.

7 0
2 years ago
What is a 6% increase to $62,900
Luden [163]

6% = 0.06

multiply:

62900*0.06 = 3,774 ( Would be the amount of increase)

add:

62900 + 3774 = 66,674 (would be the new total)

8 0
3 years ago
Write cot θ in reduced fraction form for 26/24
In-s [12.5K]
Exact Form:
13/12
Decimal Form:
1.083
Mixed Number Form:
1 1/12
6 0
3 years ago
ASAPPPPPP<br> NO LINK OR FILE<br> GET RIGHT, BRAINEST!
Kaylis [27]

Answer:

834.24.

Step-by-step explanation:

cuando el por qué y la lata si el cuando y ver la respuesta del número es ochocientos treinta y cuatro punto veinticuatro.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Use elimination to solve this system of equations. X-4y=-11 and 5x-7y=-10
    6·1 answer
  • T+5.8=2.8
    6·1 answer
  • 1.) -24 divided by 1/6<br> a. 4<br> b. 144<br> c. -4<br> d. -144<br> 2.)
    6·2 answers
  • Kelly joins Powerhouse Gym. The cost is $30 per month and a one-time $100 joining fee. Lisa joins MegaMuscle Gym for $35 per mon
    13·2 answers
  • How to solve for x 15 + 8x = 45 + 6x
    14·2 answers
  • What work would I do to answer this question?
    5·1 answer
  • What is the solution to the system of equations
    11·1 answer
  • Nick brings five pizzas to a birthday party. The boys at the birthday party eat 2/5 of the pizzas. How many pizzas did the boys
    14·2 answers
  • What’s the volume? Any help pls?
    9·1 answer
  • 10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!