Your answer will be 406 hope this helps
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Answer:
8 Books
Step-by-step explanation:
First find how many she had before buying 8 more-
12 - 8 = 4
Then multiply that by 2
4 x 2 = 8
The had 8 books to begin with
3.60 / 20 = 0.18
4.20 / 28 = 0.15
The 28-ounce box has better value, as cost-per-ounce is lower.