1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
3 years ago
13

Megan buys a 2-quart bottle of juice for $2.56. What is the unit rate of the cost of the juice?

Mathematics
1 answer:
Mila [183]3 years ago
8 0

Answer: $0.04 per fluid ounce.

Step-by-step explanation:

Let's conver 2 quarts to ounces, as following:

(2\ quarts)(\frac{32\ ounces}{1\ quarts})=64\ ounces

You know that she buys a 2-quart bottle of juice (or 64 ounces) for $2.56, therefore, to find the unit rate of the cost of the juice you must divide $2.56  by 64 ounces.

Then, you obtain the following result:

=\frac{2.56dollars}{64\ ounces}=0.04\frac{dollars}{ounces}

( $0.04 per fluid ounce)

You might be interested in
I need help with all plz quick
Salsk061 [2.6K]

Answer:

wht grade

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Evaluate -8y - 4x<br> When x = -6. y = 9
sergij07 [2.7K]
-8(9)= -72; -4(-6)= 24; -72+24= -48
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark branily PPPPPPPLLLLLLLLLLLLLZzzzzzzzzzzz
Tresset [83]

Answer:

336

Step-by-step explanation:

trus

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The following system of equations is
Snezhnost [94]

Answer:

equivalent

Step-by-step explanation:

when you divide the second one by 2 you'll get the first one

7 0
3 years ago
Sally is completely unprepared for a three-question multiple-choice pop quiz, so she randomly guesses the answer to each questio
timurjin [86]
There are 3 questions and 4 choices.
So she has 1/4 of a chance of getting each question right.
Now if you multiply all her odds 1/4 x 1/4 it would become 1/16. Therefore she has 1/16 of a chance of getting a 2/3
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with this please
    14·1 answer
  • What is the product of 5x times -x
    13·1 answer
  • Type the correct answer in the box.
    12·1 answer
  • Solve -3n + 4 ≥ -8. <br> n ≥ 4 <br> n ≤ 4 <br> n ≥ -4<br> n ≤ -4
    9·2 answers
  • A train is traveling at a constant speed. The diagram represents the train's distance and time. What is the speed of the train?
    6·2 answers
  • A ferry traveled \dfrac16 6 1 ​ start fraction, 1, divided by, 6, end fraction of the distance between two ports in \dfrac37 7 3
    15·2 answers
  • LAST QUESTION!!WILL GIVE BRAINLIEST!!! AT LEAST LOOK!!! SHARE YO SMARTNESS!!! EASY BUT IM DUMB!!!!!!
    7·1 answer
  • the difference of two number is 28 if the larger number is three time of the smaller find the number​
    12·1 answer
  • Use (pemdas) what is 3 x 7 - 25 / 5 write 3 steps
    11·2 answers
  • Please I need help asap.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!