1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
4 years ago
13

Megan buys a 2-quart bottle of juice for $2.56. What is the unit rate of the cost of the juice?

Mathematics
1 answer:
Mila [183]4 years ago
8 0

Answer: $0.04 per fluid ounce.

Step-by-step explanation:

Let's conver 2 quarts to ounces, as following:

(2\ quarts)(\frac{32\ ounces}{1\ quarts})=64\ ounces

You know that she buys a 2-quart bottle of juice (or 64 ounces) for $2.56, therefore, to find the unit rate of the cost of the juice you must divide $2.56  by 64 ounces.

Then, you obtain the following result:

=\frac{2.56dollars}{64\ ounces}=0.04\frac{dollars}{ounces}

( $0.04 per fluid ounce)

You might be interested in
Three families went to the fair together. An adult ticket cost $7, and a child ticket cost $5. If they spent a total of $58, how
podryga [215]

4 adults and 6 children

Step-by-step explanation:

7×4=28, 5×6=30, 28+30=$58

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help if you want brianleist (no links please!) Ty!
nikitadnepr [17]

Answer:

The answer is 40 can I please get brainleist

5 0
3 years ago
Please help me with this problem....5 stars 1 thanks and depending on how you answer brainiest.
Nutka1998 [239]

Answer:

\huge\boxed{Probability = \frac{1}{3} }

Step-by-step explanation:

Total Magazines = 3

Woman's Day = 1

Probability = No. of Favorable Outcomes  / Total no. of Outcomes

Probability = \frac{1}{3}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does this graph represent a function? Why or why not?
Lunna [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

B. Yes, because it passes the vertical line test, is the answer.

6 0
3 years ago
OMG NEED HELP NOW!!!!!!!!!!!!
IrinaK [193]
210 take 126/3 = 42 take 42x5 = 210
7 0
3 years ago
Other questions:
  • One number is 4 more than 3 times another. Four times the larger decreased by 5 times the smaller is equal to the smaller subtra
    10·1 answer
  • Which one is the answer?
    11·1 answer
  • What is the probability of rolling a 6 on a dice ?
    15·2 answers
  • Calculate the volume of each rectangular prism using the information that is provided.
    10·1 answer
  • What is the sum of 20 consecutive numbers, if the first one is m?
    14·1 answer
  • A tank initially contains 1000 liters of salt solution with 70 grams of salt per liter. A solution containing 120 grams of salt
    11·2 answers
  • A neighborhood was given a vacant lot in the shape of a rectangle on which to build a park. The neighborhood is considering how
    6·2 answers
  • Plz help me ( no link plz) if you answer right i will make brainly and 15 points
    8·1 answer
  • The minimum number of parallel faces that a prism should have is​
    10·2 answers
  • ILL MARK BRAINLIEST!!! Someone just help!! Anyone!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!