1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
3 years ago
11

Find the value of x.

Mathematics
1 answer:
Sedaia [141]3 years ago
4 0
The correct answer for x would be 36 or 36°
You might be interested in
Will give out 25 points for right answer!!! (Both parts of answer 1)
patriot [66]

Answer:

1.x=41

x=9

Step-by-step explanation:

1.x-7=34

x=41

3x-7=20

3x=27

x=9

3 0
1 year ago
3a-3/a+6=9/6 what is a
Gekata [30.6K]

Answer:

a=1/2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Martinez Family has driven 240 miles so far. Their total trip is 300 miles. What percentage of the trip have they already dr
k0ka [10]

Answer:

90%

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do the equation 2 to the second power over 2 to the 3rd power
padilas [110]

2 to the second power is 2 x 2 (4) , and 2 to the 3rd power is 2 x 2 x 2 (8)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
12. The width w of a rectangular swimming pool is 7x2. The area A of the pool is 7x3 – 42x2. What is an expression for the lengt
KiRa [710]
  A = lw
       7x³ - 42x² = l(7x²)
7x²(x) - 7x²(6) = l(7x²)
3 0
4 years ago
Other questions:
  • you have two pizzas that have 5 out of 8 slices left to share equally with 3 people. how much pizza will each person get?
    5·1 answer
  • (6675-2097)-96 pls help
    8·1 answer
  • 6. A pedestrian underpass is constructed using a cylindrical pipe of radius 2.6 m. The bottom of
    9·1 answer
  • Find the inverse function of f(x)= square root of 2x+2
    8·1 answer
  • If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag<br> of bananas.
    13·1 answer
  • Margo can purchase tile at a store for $0.59 per tile and rent a tile saw for $28. At another store she can borrow the tile saw
    12·1 answer
  • Find the value of x <br> a. 2<br> b. 4<br> c. 6<br> d. 8
    6·1 answer
  • It didn't let me put the whole picture, so here are the words/word it cut out.
    6·1 answer
  • 2. An expression is shown below.
    10·1 answer
  • Solve using the quadratic formula. Round answers to the nearest hundredth.<br> 6x^2-14x-9=0
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!