1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
4 years ago
9

Carl runs around a track 1.17 min how long would it take him to run 1.5 laps at his rate?

Mathematics
2 answers:
masha68 [24]4 years ago
8 0
<h2>Answer</h2>

It will take Carl 1.76 minutes to run 1.5 laps

<h2>Explanation</h2>

We know from our problem that Chris runs a lap in 1.17 minutes, so he will run half a lap in half the time:  \frac{1.17}{2} =0.585 minutes.

We have the time it takes Chris to run 1 lap and the time it takes him to run half (0.5) laps, so, to find how long it takes him to run 1.5 laps, we just need to add the two times:

Total time = 1.17 minutes + 0.585 minutes

Total time= 1.755

Since we need to round to two places, we check if the number after the 2nd place  is 5 or bigger; if it is, we add 1 to the number on the 2nd place. The number after the 2nd place is 5, so we add 1 to the 5 in the 2nd place to get:

Total time = 1.76 minutes

Carl will run 1.5 laps in 1.76 minutes


KatRina [158]4 years ago
4 0
It should take 1.75 minutes to run it 1.5 times
that is 1 and 3/4 minutes
You might be interested in
A. 8/17<br> B. 15/17<br> C. 15/8<br> D. 8/15
Vlada [557]

Answer:

A)  8/17

Step-by-step explanation:

cos = adj/hyp

In this problem the unknown angle has a hypotenuse pf 17, 15 as opposite, and 8 as adjacent

8 0
3 years ago
How can i solve (-4,7) , (-6,-4)
pishuonlain [190]

Answer:

(-6) - 7 and -6 - (-4)

Step-by-step explanation:

you have to find the rate of change.

this equals -13/4=3.25

5 0
3 years ago
If 5 boxes of cereal cost $27.50, how much does one box of cereal cost? a) $5.50 b) $5.05 c) $550 d) .55​
olga_2 [115]

}

Answer:B

Step-by-step explanation: I said that because you have 27 and 50 Cent so basically you won't have that $5 in that picture because you still going to have that $0.04 and then you still have to have that much so I I think I am right but if I'm not I'm so sorry but I'm taking not even to get I'm trying to get back on track but I think is b for a reason like I think you could be because you have 27 and 50 Cent so if you got twenty-seven fifty cents you just rounding it down

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Thomas family bought 5 subs and 4 drinks. They spent 49.50 write and equation that models this situation define x and y vari
OlgaM077 [116]

Answer:

5x+4y=49.50, where:

x is the price per sub

y is the price per drink

Step-by-step explanation:

From the information provided, you can say that the result of adding up the price per sub for the quantity plus the price per drink for the quantity is equal to 49.50 that is the total amount spent, which can be expressed as:

5x+4y=49.50, where:

x is the price per sub

y is the price per drink

5 0
3 years ago
7.05, 5.07,7.5,0.57 least to greatest
Rudiy27

0.57 , 5.07 , 7.05 , 7.5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Clara estimates that the length of a hiking trail is 10 km. She later learns that its actual length is 12 km. What is the percen
    13·1 answer
  • Write a problem that the expression 3(-7) -10+25= -6 coud represent
    15·1 answer
  • Can someone help me solve this 1/2:4=1/3:x
    10·1 answer
  • Which number comes next in this series: 2, 3, 4, 8, 9, 10, 20, 21, 22,?
    9·1 answer
  • 1.25, 1.5, 1, 1.25, 2, 0.75, 2.5, 1.75, 2.5, 1 What is the mean?
    12·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • The box plot below represents some data set. What is the interquartile range (IQR) of
    12·1 answer
  • Triangle ABC has vertices A (0, 2), B (5, 4), and C (5, 0). Triangle A′B′C′ has corresponding vertices A′ (–5, –1), B′ (0, 1), a
    6·2 answers
  • Help me asap please I need this now
    7·2 answers
  • Convert 3 m 40 cm to metre​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!