1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anon25 [30]
3 years ago
6

Anuhea has horses and ducks on her farm. There is a total of 15 animals. She counts a total of 36 animal legs.

Mathematics
1 answer:
LuckyWell [14K]3 years ago
3 0

so whats the question?


You might be interested in
If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
OLEGan [10]
You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2. 
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
6 0
3 years ago
What is 60 divided by 3?
Yakvenalex [24]
The answer of 60/3

is

20
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quinn had $4.00 he spent 1/2 of his money on baseball cards,1/4 of it on a drink and 1/8 of it on bubble gum. how much does quin
Anit [1.1K]
He has $.50 left
1/2 on baseball cards = $2.00
1/4 on a drink = $1.00
1/8 on bible gum = $.50
Which adds up to $3.50 so therefore he has 50 cents left

4.00 - 3.50 = .50
6 0
4 years ago
Asriel says 2 times 2 is 4 Adrian says 2 times 3 is 6 Brittne says 2 times 5 is 4.Who is correct?​
amid [387]

Answer:

Asriel is correct because 2 times 2 is 4 and 2 times 3 is 6 and 2 times 5 is 10 so Asriel is correct.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sonia has three bracelets. she wears them all at the same time but if a different order each day. how many different combination
astraxan [27]
We can use a factorial to solve this: 

3! = 3 * 2 * 1 = 6

So, she can wear them in a total of 6 combos. 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz help w/ Geometry!!! Will give Brainliest!!!
    9·1 answer
  • What is the equation of this circle in standard form?
    7·2 answers
  • The length of a rectangular room is 4 feet longer than twice the width. if the room's perimeter is 200 feet, what are the room's
    14·2 answers
  • Please help and show work!!! Find the line perpendicular to y=-1/4x+7 and goes through the point (1,1).
    13·1 answer
  • A paralegal assistant processes 64 phone calls in 3 hours. what is the rate per hour?
    9·1 answer
  • Select the expression equal to
    9·2 answers
  • A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2. What is the unit cost of each lemon in the bag? [ONLY PUT THE NUMBER ANSWER] *
    12·1 answer
  • N exponential function and a quadratic function are graphed below. Which of the following is true of the growth rate of the func
    7·1 answer
  • Pls can you solve this question from hegartymaths?
    15·1 answer
  • Mrs. Farad goes to an office supply store to buy 6 markers and a poster board for each of the 20 girls in her troop. Let m repre
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!