1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
5

Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.59

Mathematics
1 answer:
Yuki888 [10]3 years ago
3 0
If 3 pounds cost $8.31, then the product is being sold as 1 for $2.77.

If 5 pounds cost $12.59, then the product is being sold as 1 for $2.51.

It is better to buy 5 pounds for $12.59 because you are getting more for your money.
You might be interested in
Find the slope of the graph ​
nevsk [136]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

consider the two points. Gradient=change in y/change in x. So 4/2=2

5 0
2 years ago
Please help asap <br> Algebra 2
RideAnS [48]

2144 \: is \: the \: answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 + 5n - 6, use n = 6
emmainna [20.7K]
8+5n-6

8+5(6)-6

8+30-6

38-6

32

32 is the answer.

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
Kyla ran 4 laps around a track in 168.4 seconds. If she ran each lap in the same amount of time, how many seconds did it take Ky
ArbitrLikvidat [17]
168.4 / 4 = 42.1 seconds per lap
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 65 degrees to Radians
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

1.13446401 Radains

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Indicate the equation of the given line in standard form.The line containing the median of the trapezoid whose vertices are R(-1
    7·1 answer
  • Why is it important to rename 4 1/4 if you subtract 3/4 from it
    9·1 answer
  • You want to rent movies online. The new service charges a sign up fee of
    7·2 answers
  • Find the slope of each line.<br><br>A) -4/5<br><br>B) 1<br><br>C) -1 <br><br>D) 4/5​
    13·2 answers
  • Partial product of 1,262×3
    5·1 answer
  • Which algebraic expression is a difference with two terms?
    15·1 answer
  • What is 7 3/8 + 2 1/8
    14·2 answers
  • there are 8 pencils in a package. how many package's will be needed for 28 children if each chikd gets 4 pencils
    14·2 answers
  • A sailing course is in the shape of an equilateral triangle. If the course has an altitude of 9 mi, what is the perimeter of the
    11·1 answer
  • Use the drop-down menus to complete each statement about the functions f and g
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!