1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tema [17]
3 years ago
15

Ahmed is taking orders for lunch . A slice of pizza costs $2.5 and a chicken sandwich cost $3.5 . He collects $21.5 for the grou

p of 7
Let x= # of pizza orders
Let y = # of chicken sandwich
Mathematics
2 answers:
lesantik [10]3 years ago
8 0
X divided by y = $17 divided by $21.5
Crank3 years ago
3 0
I guess you want to calculate the value of x and y. If so:

Let x= # of pizza orders  & the total cost of the pizza order = 2.5.x
Let y = # of chicken sandwich & the total cost of sandwiches order = 3.5.y

x+y = 7

205x + 36.5y = 21.5

Solving this equation gives:

x=3 (pizza) and 4 (sandwishes)



You might be interested in
Nyanna solved the equation
lara31 [8.8K]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

Or, 8(x-3)+7= 2x(4-17)

Or, 8x-24+7=2x(-13)

Or, 8x-17= -26x

Or, 34x=17

x=1/2

7 0
3 years ago
What is the slope of <br> y = -2/3x + 9
lilavasa [31]

Answer:

slope=m

m= -2/3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the greatest common factor of 15x 2 y 3 and -20x 3 yz.
vekshin1
Multiply the GCF of the numerical part 3 and the GCF of the variable part x^2y to get 
3x^2y. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
U will be made brainiest if this answer is right
Daniel [21]

Answer:

x= -7

Step by Step Explanation:

We can write them both like functions like this

A= 5x- 4

B= 3x+ 8

The output of A will be three times the output of B

A=3b

We replace with the functions

5x-4= 3

We solve for x

5x= -4= 9x + 24

5x- 9x= 24 + 4

-4x= 28

x= 28 - 4

x= -7

The output that makes the out put of A 3 times the output of B is -7

Hope it helped

4 0
3 years ago
Two stores offer differently priced sales for the same paper towels, according to the table below. Which store offers the better
melisa1 [442]
Store one has 15 rolls for 3.60 so divide it answer will be .24 per roll. store 2 has 18 rolls for 3.80. divide it up answer is .21 per roll. so store 2 is the answer.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you need to measure the width of your MP3 player to make sure it will fit in carrying case on sale at the mall, which of the
    14·2 answers
  • How do you slice equations
    14·1 answer
  • If ΔLMN `ΔPON, what is MN?
    14·1 answer
  • Can someone please help guide me
    8·1 answer
  • A Parachutes speed during a freefall reaches 108 mph. What is the speed in feet per second? At this speed, how many feet with a
    5·1 answer
  • Can you solve this I need help?
    8·2 answers
  • About how long will it take Karen’s investment to double if it earns 18% interest compounded annually? A. 4 years B. 5 years C.
    10·1 answer
  • What is 32% of 150<br><br> Please show work or explain your thinking
    8·1 answer
  • Find the value of x is y=0
    9·1 answer
  • I need help with finding ABD and BDC
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!