The ground, the building, and the ladder form a right triangle, in which
the leaning ladder is the hypotenuse.
For the angle between the ladder and the ground, the 4-ft along the ground
is the side adjacent to the angle, and the 7-ft ladder is the hypotenuse.
(adjacent side) / (hypotenuse) = cosine of the angle.
Cosine(a) = 4/7 = 0.57143... (rounded)
Angle 'a' = <em>55.15 degrees</em> (rounded)
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Answer:
the new equation is f(x)=x^2-4
vertex- (0,-4)
zeros- (-2,2)
y-intercept- (-4)
and it has a minimum
I believe you can do x + 2.7 = 16.
I took geometry last year and those arrow things are basically saying the line is the same if they have the same number of arrows. Using that logic, you can equal them out and find X.
Your answer is 16 - 2.7
(13.3)
Step-by-step explanation:
i guess that is the answer