1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
7

What is the answer to 9m(m+7)+8m ?

Mathematics
1 answer:
GarryVolchara [31]3 years ago
8 0
I hope this helps you

You might be interested in
Help please I’ll give brainleiest :)
Paladinen [302]

Answer:

1 hour would be 10 $ each

Step-by-step explanation:

1)$10

2)$50

3)$80

I hope this helps

4 0
2 years ago
Make a table for the following equations<br> y = 2x + 4
nekit [7.7K]

In order to make a table, we sample some x values (whichever we want), and we compute the expression for those value. Each x value will yield a unique y value.

If you need this table to graph the function, you'll only need two points, since this is a line, and having two points you just need to connect them.

Here are some samples, feel free to make more if you need to:

f(x)=2x+4\implies f(0)=2\cdot 0 + 4 = 4

f(x)=2x+4\implies f(1)=2\cdot 1 + 4 = 6

f(x)=2x+4\implies f(2)=2\cdot 2 + 4 = 8

f(x)=2x+4\implies f(3)=2\cdot 3 + 4 = 10

f(x)=2x+4\implies f(4)=2\cdot 4 + 4 = 12

So, we have the following table

\begin{array}{c|c}0&4\\1&6\\2&8\\3&10\\4&12\end{array}

4 0
3 years ago
How to factor out 7x^6
Nataly_w [17]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

so you do 7 times 6 and you should get 42

8 0
2 years ago
PLS HELP ME ASAP Which situation can be simulated by rolling a six-sided die once?
iris [78.8K]

Answer:

it is A and D    :D

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 5 pounds 4 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the uni
Advocard [28]

Answer:

The unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316  

Step-by-step explanation:

The total amount of sliced turkey = 5 pounds + 4 ounces

The total cost of turkey slice = $26.88

Now, as we know

1 pounds = 16 ounces

∴ 5 pounds = 16 × 5 = 80 ounces

So, the total amount is 5 pounds + 80 pounds = 85 pounds

∵ 85 pounds of turkey sliced cost $ 26.88

∴ 1 pounds of turkey sliced cost $ \frac{26.88}{85}  = $ 0.316

Hence the unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316  Answer

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Juan wants to change the shape of his vegetable garden from a square to a rectangle, but keep the same area so he can grow the s
    15·2 answers
  • Which type of sandwich consists of two slices of bread or two halves of a roll, a spread and a filling?
    14·1 answer
  • A rational expression is undefined whenever its denominator is zero. A. True B. False
    12·2 answers
  • Find the value of x.
    13·1 answer
  • A particle starts at the point (−3, 0), moves along the x-axis to (3, 0), and then along the semicircle y = 9 − x2 to the starti
    14·1 answer
  • Addison worked 7 more hours this week than last week. In total, she worked 61 hours this week and last week. Using the equation
    5·2 answers
  • Please solve this problem. Thnaks(3x-4)²
    5·2 answers
  • Help Me Please I will give Brainliest IF Correct!!!
    15·2 answers
  • The four highest scores on the floor exercise at a gymnastics meet were 9.675, 9.25, 9.325, and 9.5. List the scores from least
    5·2 answers
  • This is so confusing all of it makes no sense
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!