1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
3 years ago
6

Which variable is most important to the following problem?

Mathematics
1 answer:
Firlakuza [10]3 years ago
4 0

Answer:

$23.50

Step-by-step explanation:

multiply 12 by 1.75 then add 2.50 to it to get the cost of taxi fee of 12 miles

You might be interested in
If 2+2=4 what does 16m times 500m is
Karo-lina-s [1.5K]
16m times 500m = 8000m^2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
i bought 6 apples for0.30 dollars each and 5 oranges for 0.40 dollars each. how much did i spend ? write an equation then solve​
katovenus [111]

Answer:

3.8

Step-by-step explanation:

if the apples are 0.30 cents each then you multiply .3 X 6 and you get 1.8 because 1 apple is .30 cents you want to know how much is 6.

Next you pay .40 cents each for 5 oranges so .4 X 5 which is 2. And once again one orange is .40 cents so you multiply that by 5 to see the price of 5 oranges

Now you add the 1.8 to 2 and get 3.8

Now for the equation you just need to plug in what you did so...

(0.3 X 6) + (0.40 X 5) =  3.8

Glad i could help :)

7 0
3 years ago
Help plz :((<br> I'll give brainliest
tamaranim1 [39]

For A. the muddy water will slowly begin to decrease because it's been left out in the sun, some of the water will begin to evaporate.

(I don't know about B, or C, but I tried my best on A.)

Make sure to put in your own words. :)

7 0
2 years ago
If anyone could do 1,2,3 or 4 that would be great! thanks and i’ll give brainliest :)
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

ok i will teach all just chat me

Step-by-step explanation:

ok

7 0
3 years ago
How many points need to be removed from this graph
Gennadij [26K]

Answer:

3 points

Step-by-step explanation:

If you do the vertical line test, there are 3 points that need to be removed, as there can only be 1 x value for every y value in order for it to be a function.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ryan is trying to determine whether 2.7x – 5.9 is equivalent to 2.8x – 5.9. To test this, he substitutes 0 for x into both expre
    7·2 answers
  • How do i find the volume of a square pyramid
    8·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
    11·2 answers
  • What is f(x)= -2+7 where x= -5?
    15·1 answer
  • After what felt like an hour—it had actually been 42 minutes—a zookeeper finagled the phone from the monkey's hand. If Samantha'
    12·1 answer
  • Several cases of 16-ounce bottles of water were purchased for $252.00. if one case costs $7.00, how many cases were purchased?
    6·2 answers
  • Which statement correctly describes the slope of the linear function that is represented by the data in the table ?
    8·2 answers
  • PLEASE DIE TODAY I NEED MY GRADE UP it is not 12.5 this is my last attempt I think 15 points
    6·1 answer
  • 11 + 4n - 2n + 12 HELPPPPPPPPPPPPPPP
    12·1 answer
  • If it’s 1 pm what time will it be in 30 hours
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!