Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
Answer:
(D)
Step-by-step explanation:
Angles 2 & 6 are called corresponding angles in the diagram and they are congruent if the lines c & d are parallel. Since they are, that means lines c & d are parallel.
Answer:
(1, 5)
Step-by-step explanation:
When the center is the origin, the dilation factor multiplies each coordinate:
(2, 10) ⇒ (1/2)(2, 10) = (1, 5)