1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
14

A shipment containing 5 recorders and 4 harmonicas cost $62. A second shipment containing 10 recorders and 3 harmonicas cost $84

. what is the cost of a recorder? And, what is the cost of a harmonica?
I need help making a system of equations for this problem, please help
Mathematics
1 answer:
My name is Ann [436]3 years ago
6 0
For the first shipment, 5r+4h=62.
For the second shipment, 10r+3h=84.
pick either equation and solve for r, them plug this back into the other equation and solve for h, you should then be able to find the price per harmonica and per recorder. Comment if you need more help.
You might be interested in
What is the number in scientific notation? 409,200,000,000
gavmur [86]
4.092 x 10 to the 11th power
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s half of 2 1/2 as a fraction?
aliina [53]

Answer:

5/4

Step-by-step explanation:

2 1/2=5/2

(5/2)(1/2)=5/4

8 0
3 years ago
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!! What does the degree of a polynomial expression tell you about its related polynomial functi
Art [367]
Where an, an-1,a2, a1, a0 are constants. We call the term containing the highest power of x the leading term, and we call an the leading coefficient. The degree of the polynomial is the power of x in the leading term. We have already seen degree 0, 1, and 2 polynomials which were the constant, linear, and quadratic functions, respectively. Degree 3, 4, and 5
6 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST TO THE BEST ANSWER!!
ruslelena [56]

\dfrac{12^3}{12^7} = 12^{3 - 7} = 12^{-4} = \dfrac{1}{12^4}

Answer: B

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer! will give brainliest!!!
GalinKa [24]

Answer:

The answer is the last one

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tia performed an experiment where she flipped a coin 200 times. The coin landed heads up 92 times and tails up 108 times. Which
    14·2 answers
  • Simplify the following expression: <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7Bx%7D%2048a%5E%7B8%7D" id="TexFormula1" title="\sq
    13·2 answers
  • Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
    5·1 answer
  • The legs of an isosceles right triangle are 5 inches long. What is the length of the hypotenuse of the triangle to the nearest i
    15·2 answers
  • Richard goes to the electronics store. He buys 2 memory cards that cost $8.99 each and 3 packages of batteries that are on sale
    14·2 answers
  • Find the probability that a randomly chosen point in the
    13·1 answer
  • 50 POINTS pleaseee help its URGENT!!!! Ill give brainlist and if there all right i might send u 20 dollars!!! Pleasee help me!!
    11·1 answer
  • Given that a²+b²=34 and ab=15 , find the value of (a+b²).​
    5·2 answers
  • Bailey spent $12.25 at the arcade on Saturday and $9.50 at the arcade on Sunday. How much money did Bailey spend anogether?
    15·1 answer
  • FREE BRAINLIEST<br> I am thinking of a number 1 through 100. What is it.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!