1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
3 years ago
8

a paint mixture contains 32 gallons of base for every gallon of color. In 924 gallons of paint, how many gallons of color are th

ere?
Mathematics
1 answer:
expeople1 [14]3 years ago
8 0
<span>base and color are in a ratio of 32:1, where color is "x"
924-x/x=32/1
924-x=32x</span><span>33x=924

x = 28 (gallons of color)</span>
You might be interested in
1. Solve 4x + 5 &gt; 5x – 2 for x.
Zigmanuir [339]
The answer should be X < 3 !

Explanation:

You first minus 5 to the other side which gave you -3 . Then you minus the 5x to the other side which gave you -1. After than just need to divide -1 to both side, switch the > and you’ll get the answer! Hope the explanation makes sense.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the same as 3(4 + 5 + 6)?
Taya2010 [7]

Answer:

<h2><em><u>45</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

3(4 + 5 + 6)

= 3(15)

= 3 × 15

= <em><u>45 (Ans)</u></em>

3 0
3 years ago
Determine the total cost or selling price to the nearest cent $65 video game ; 25% discount?
kodGreya [7K]

Answer:

48.75$

Step-by-step explanation:

the difference is  about 16.25$

6 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> 48 cupcakes in 6 boxes=cupcakes per box
natka813 [3]

Answer: 8 cupcakes per box

Step-by-step explanation: "Per box" means in 1 box, so we can rewrite the given statement using fractions as

<em>48 cupcakes/6 boxes</em> = <em>__ cupcakes/1 box</em>.

To find out what goes in the blank, notice that we

have a 1 in the denominator of our second fraction.

So we want to find a fraction that is equivalent

to 48/6 that has a 1 in the denominator.

If we divide the numerator and denominator of 48/6 by 6,

we get the equivalent fraction 8/1 or <em>8 cupcakes/1 box</em>.

So now we have <em>8 cupcakes/1 box = __cupcakes/1 box</em>.

So an 8 must go in the blank which means that the unit rate

for 48 cupcakes in 6 boxes is <em>8 cupcakes per box</em>.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=95%20%5Cdiv%2013.246" id="TexFormula1" title="95 \div 13.246" alt="95 \div 13.246" align="absm
Alexxx [7]

Answer:

  • 7.1719764457194
  • is the answer
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When each of these functions is increasing, which type eventually grows the fastest?
    13·1 answer
  • Where does the term Algorithm from?
    15·1 answer
  • annabella earned $5.20 per hour for 3 1/2 hours and alex earned $4.50 per hour for 5 1/4 hours, who earned more?
    6·1 answer
  • A computer uses the function f(h)= 50h + 75 to calculate the total repair bill, f(h), for h number of hours worked. Find h if f(
    8·1 answer
  • A literal equation has only one variable. True False
    5·1 answer
  • Identify the local minimum for the function shown.
    5·1 answer
  • A biased 3-coloured spinner was spun 240 times. It landed on Red n times, on Orange 3n times and on Yellow 8n times.
    12·1 answer
  • If IN=2x+10 and AT=26, find x.<br><br> A.) 12<br> B.) 10<br> C.) 6 <br> D.) 8
    12·1 answer
  • If Jasmine's gross earnings are $400 per week, then what is her net weekly pay after
    14·1 answer
  • Two angles are complementary. The first angle is 2x degrees. The second angle is (3x +5) degrees. Determine the measure of each
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!