1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-BARSIC- [3]
3 years ago
9

17 less than the quantity 5 times a number

Mathematics
2 answers:
amid [387]3 years ago
7 0
17<5×1? I think might be the answer
natita [175]3 years ago
4 0
5diviedby17timesX that's ur answer
You might be interested in
Robin puts 58 cups of water into her recipe. Noel puts 13 the amount of water that Robin puts in her recipe.
Arte-miy333 [17]
So Noel puts 754 cups of water into his/her recipe
4 0
3 years ago
Use mental math to solve for the missing number:
Vaselesa [24]

Answer:

39

Step-by-step explanation:

Let the number be x.

The quotient of x and 3 is 13.

x/3 = 13

Multiply both sides by 3.

x = 13 × 3

x = 39

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lauren has a mask collection of 160 masks. She keeps 88 of the masks on her
ahrayia [7]
I believe it’s 140 maybe.
3 0
3 years ago
You use 66 gallons of water on 2020 plants in your garden. At that rate, how much water will it take to water 3030 plants?
irina1246 [14]
It will take 99 gallons of water
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number would represent 6.9 meters below sea level? *
rewona [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Its actually -6.9

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If F'(x)=<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B1%2Bx%5E%7B3%7D%20%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{1+x^{3} } " alt
    15·1 answer
  • My dad uses a reusable cup every time every time he goes to the coffee shop the coffee shop takes $0.10 off each coffee every ti
    6·1 answer
  • There are 21 groups of 3 in a room. How many people are there. I need an equation
    10·2 answers
  • X=2y - 15<br> y= -2x<br> x=2(-2x) - 15<br><br> what’s x?
    9·2 answers
  • -3•2•a+5(-7b)+(12•c•4)
    15·1 answer
  • Pa help po pls thank you​
    11·1 answer
  • Please help me plss! ​
    6·1 answer
  • A 3-yard roll of waxed paper costs $9.81. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • Geometry, Angles questions ​
    11·1 answer
  • What is the value of (-5)^4
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!