The answer is 16 because 8 goes into 24 3 times so 8 + 8 is 16
Answer:
hope you understand the answers
Answer:
Amount required = 2,217,600
Step-by-step explanation:
Dimensions of the rooms are as follows;
Room 1; 9 feet × 12 feet
Room 2; 14 ft × 16 ft
Room 3; 12 ft × 14 ft
Perimeter of rooms;
P1 = 2(9 + 12) = 42 ft
P2 = 2(14 + 16) = 60 ft
P3 = 2(12 + 14) = 52 ft
Total perimeter; P = 42 + 60 + 52 = 154 ft
Height is 90 ft.
Thus, total area is;
A = 154 × 90
A = 13860 ft²
Rate of painting is 160 per Sq.ft.
Thus amount to paint entire area = 160 × 13860 = 2217600
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer:
No, they are not.
Step-by-step explanation:
The easiest way to find a function on a graph is by finding if any points share the same x value. All of these do, so none are functions.