1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
3 years ago
12

Use benchmarks to determine the customary and metric units you would use to measure the height of you house. Explain your answer

.

Mathematics
2 answers:
DedPeter [7]3 years ago
8 0
Yards and meters because it is quicker to measure that way. If you measured it in a smaller measurement, it would take a long time, and if you measured in a bigger measurement, it would be to hard to measure because it is too long.
RideAnS [48]3 years ago
6 0
Yards and meters because they has a good measurement. A mile and kilometer is way to big. A kilometer is 1000 meters and a mile is 5280 feet to be exact.
You might be interested in
What is the area of the rectangle<br> below?
DiKsa [7]

Answer:

Area of rectangle = l×b= 3 1/4 × 1 1/2

= 31/8 = 4 7/8

4 0
2 years ago
*click image* <br><br> I need both of them answered it’s fine if you only answer one tho
AURORKA [14]

Answer:

y=4x+5 is 4 and 4/1

the next one is y=8x+3

hope this helps

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
1. Each kid eats the same amount of food each morning.
Serhud [2]

Answer:

a) One kid eat tubs of yogurt = 1.3 tub of yogurt

b) One kid eat granola = 3.33 ounces

c) cost to feed one kid each morning is $1.12

Step-by-step explanation:

Three kids eat tubs of yogurt = 4

Three kids eat granola = 10 ounces

Cost of one tub of yogurt = 54 cents

Cost of 10 ounces of cereal = $1.26

a) One kid eats how many tubs of yogurt in a morning?

Three kids eat tubs of yogurt = 4

One kid eat tubs of yogurt = 4/3

                                            = 1.3 tub of yogurt

b) How many ounces of granola does a kid eat each morning?

Three kids eat granola = 10 ounces

One kid eat granola = 10/3

                                  = 3.33 ounces

c) How much does it cost to feed one kid each morning?

Cost of 1 tub of yogurt = 54 cents

Cost of 1.3 tub of yogurt = 54*1.3 = 70.2 cents

Converting cents to dollar:

100 cents = 1 dollar

70.2 cents = $0.7

So, Cost of 1.3 tub of yogurt (for one kid)= $0.7

Cost of 10 ounces of cereal = 1.26

Cost of 1 ounce of cereal = 1.26/10

Cost of 3.33 ounces of cereal = (1.26/10)*3.33

                                                 = $0.42

Cost of 3.33 ounces of cereal (for one kid) = $0.42

Total cost for each kid = $0.42+$0.7 = $1.12

So, cost to feed one kid each morning is $1.12

7 0
3 years ago
the cost per minute of a conference phone call, originally $2.80, increased by 20%. What is the new price?
erica [24]
Y=2.80(1.20)^1
=$3.36
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 5 of 5
Ksju [112]
Rotation about the origin
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve In (4x - 5) = 7.
    12·1 answer
  • Solve x²+5x+6=0 by completing the square​
    5·1 answer
  • In 1930, the average cost for a gallon of gasoline was $0.25. in 2007, the average cost for a gallon of gasoline is $2.60. what
    12·1 answer
  • 2x +7y + 3x + 5y in simplified form
    9·2 answers
  • : 2x(5x + 3) + 7(5x + 3)
    6·1 answer
  • If you need to put tile on your kitchen floor, do you need to know the perimeter or the area of the kitchen?
    9·2 answers
  • Adam currently runs about 40 miles per week, and he wants to increase his weekly mileage by 10%. How many miles will Adam run pe
    11·1 answer
  • What is the answer to the problem?<br><br> 30 = -5(m + 6) + m
    11·1 answer
  • I need help badly if you can help thank you very much
    14·2 answers
  • The number of students in the tutoring center was recorded for 47 randomly selected times. The data is summarized in the frequen
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!