1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
3 years ago
9

a party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 9 chairs and 7 tables is $63. The total cost to re

nt 3 chairs and 5 tables is $39. what is the cost to rent each chair and each table?
Mathematics
1 answer:
Anna [14]3 years ago
7 0
Each chair is $1.25 and each table is $8.50
You might be interested in
What the measure of a interior angle of a six sided figure
Sergio [31]

Answer:

120 degrees.

Step-by-step explanation:

If it is a regular 6 sided figure then each interior angle is 180 - (360/6)

= 120 DEGREES.

7 0
3 years ago
If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
Nikitich [7]
84 cents a pound divide 2 1/4 by 1.89 equals 0.84
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sizes of the interior angles of a triangle are in the ratio 1:3:8
dangina [55]

Answer:

3:9:24

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A sequence of numbers if 0, 12, 24, 36, 48...<br> Drag tiles to complete the statements.
notsponge [240]

Answer:

60, 72, arithmetic

Step-by-step explanation:

48 + 12 = 60

60 + 12 = 72

An 'Arthimetic sequence' is what is presented in this question.

6 0
3 years ago
()()PLZZ HELP MY PARENTS SAID I CANT CELEBRATE THANKSGIVING IF THI ISNT DONE PLZZZ HELP IM GIVING 25 DOLLAR AMAZON CARD TO WHOEV
nikdorinn [45]
Send me your email and I’ll email it to you.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Casey spends $50 a week on entertainment. Kelly spends 10% less than Casey and Megan spends $5 less than Kelly. Which expression
    6·1 answer
  • Answer please easy question​
    6·2 answers
  • Is (fg)(0)=(f/g)(0)? Explain
    15·2 answers
  • What ratios are equivalent to 5:6 the options are 14:21 6:10 40:48
    13·1 answer
  • Two cities are building bicycle paths. Charles City has built 5km of bicycle paths by the end of the first month, and the total
    10·1 answer
  • to make cupcakes, a recipe says you need 2 cups of sugar for 5 cups of flour. how many cups of sugar are needed for each cup of
    11·2 answers
  • In Prodigy, Luigi's inventory weighs 3 2/3. He is collecting old socks which each weigh 4/3.
    14·1 answer
  • Point O is the centroid of triangle ABC. If OD=3x -2 and OC= 5x, find x.
    5·1 answer
  • 2. Which identity could be the missing step to verify the identity (cos e )(csce)=cote? (1 point)
    14·1 answer
  • Suppose you deposit $1,000 in a savings account that pays interest at an annual rate of 5%. If no money is added or withdrawn fr
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!