1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
3 years ago
5

We draw 2 cards from a deck of 52 cards. what is the probability that both are queens?

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
7 0
Use combination
There are 4 queen cards in a deck of 52 cards
Probability = 4C2 / 52C2

I calculate 4C2 first
4C2 = 4! / (2! 2!)
4C2 = (4 × 3 × 2 × 1) / (2 × 1 × 2 × 1)
4C2 = 6

Then I calculate 52C2
52C2 = 52! / (50! 2!)
52C2 = (52 × 51)/2
52C2 = 1.326

Hence, the probability is
Probability = 4C2 / 52C2
Probability = 6/1,326
Probability = 1/221
You might be interested in
Brad has 10 lb of oranges to make 12 bowls of fruit salad. His recipe requires 12 oz of oranges for each bowl. Does Brad have en
Illusion [34]

Answer: Yes, Brad has enough oranges.

Step-by-step explanation:

Given :

The orange required for one bowl = 12 oz

Thus orange required for 12 bowls = \frac{12}{1}\times 12=144oz

Oranges available with Brad for 12 bowls = 10 lb = 10\times 16=160oz

(1lb=16oz)

As organges required is less than oranges available with Brad, thus Brad has enough oranges.

7 0
3 years ago
At breakfast, a restaurant charges $2 for the first cup of orange juice and then $1 for each refill. Which graph represents this
Black_prince [1.1K]
Graph 4 represents the situation
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
18 ➗ (-4 1/2) with explanation​
slamgirl [31]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

If anything the first thing you would want to do is covert your fraction so a decimal. (-4 1/2) as a decimal is -4.50. From there it would be easier to divide. to get an answer of -4

8 0
2 years ago
I have no clue<br><br> Question 7
Fed [463]

Answer: 27a^{-6}b^{3}

Step-by-step explanation:

you can isolate the separate terms so you get

3^3 x a^(-2x3) x b^3 = 27 a^-6b^3

5 0
2 years ago
Sam and Lou need a total of 1 foot of wire for a science project. Sam's wire measured 7/8- foot long. Do they have enough wire f
Reil [10]

Answer:

Yes, Sam and Lou have enough wire for science project.

Step-by-step explanation:

<u><em>There is some data missing in the question, so complete question is below:</em></u>

Sam\ and\ Lou\ need\ a\ total\ of\ 1\ foot\ of\ wire\ for\ science\ project.Sam's\ wire\ measured\ 8/12\ foot\ long.\ Lou's\ measured\ 7/8-\ foot \ \ long.Do\ they\ have\ enough\ wire\ for\ the\ science\ project?Explain \ your\ reasoning.

Now, to get that whether they have enough wire for the science project or not.

Measurement of Sam's wire = \frac{8}{12} \ foot.

Measurement of Lou's wire = \frac{7}{8}\ foot.

Now, adding both the wires of Sam and Lou:

\frac{8}{12} +\frac{7}{8} \\\\=\frac{16+21}{24} \\\\=\frac{37}{24}

=1\frac{13}{24} \ feet.

<em>As, Sam and Lou need a total of 1 foot of wire for the science project.</em>

<em>And, we see that the Sam's wire and Lou's wire combining gets </em>1\frac{13}{24}\ feet<em> which is</em> <em>more than 1 foot.</em>

<em>Thus, wire they have is enough for science project.</em>

Therefore, yes, Sam and Lou have enough wire for science project.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A triangular plot of land has one side along a straight road measuring 294 feet. a second side makes a 63degrees angle with the​
    14·1 answer
  • HELP I WILL MARK YOU AS A BRAINLIEST!!!
    12·1 answer
  • A class survey showed 8 out of 25 students had plans to travel over spring break.how many student out of the 400 students in the
    10·2 answers
  • Please help homework
    12·2 answers
  • Find the approximation value of 1104 ÷48= ?​
    10·1 answer
  • Which table shows a proportional relationship?
    11·2 answers
  • I need help ASAP with this?
    14·1 answer
  • What is the standard form of twenty-one and six hundred thirty-four thousandths
    7·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
    8·2 answers
  • 9(3x+6)-6(7x-3)=12 solve and check
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!