1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetlana [45]
3 years ago
6

3x-7=4x+10 show the steps pleeease

Mathematics
2 answers:
aleksandrvk [35]3 years ago
5 0
3x-7=4x+10
(get numbers on one side terms on the other)

3x=4x+17

-1x=17
(divide the -1 out)

x=-17
Fudgin [204]3 years ago
3 0

Answer:

-17

Step-by-step explanation:

3x-7=4x+10

Add 7 to both sides & simplify

3x-7=4x+10

+7           +7

3x=4x+17

Subtract 4x from both sides & simplify

3x=4x+17

-4x  -4x

-x=17

*Negative x equals -1*

Divide both sides by -1 & simplify

\frac{-x}{-1} =\frac{-17}{-1}

x=-17

You might be interested in
"Kevin works for Outrageous Burger, a nationwide fast-food chain, but his job does not involve flipping patties or making fries.
mel-nik [20]

Answer:

series of directions for a training script

Step-by-step explanation:

Kevin is writing a series of directions for a training script. These directions will teach employees that have just been hired the step by step process on how to create the burgers at Outrageous Burgers. This way the new employees know exactly how the fast-food chain makes their burgers and they will be prepared to perform their responsibilities when customers start to come in and they are left by themselves. The training script is basically a resource for new hires.

5 0
3 years ago
I need help with #5 please
Alexxandr [17]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can the sum of three consecutive integers be even? Give some examples to support your Answer.
Alexeev081 [22]
1+2+3= 6 (even)
2+3+4= 9 (odd)
it can be both
6 0
4 years ago
I need helpppp !!! :((
Andrew [12]

Im not 100% sure but I do think it is Ratio (red to blue) of the areas

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
It cost $16.80 for a half dozen cookies. How much does one cookie cost?
Vadim26 [7]
I think it’s 36 cents or .357
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Describe the 2 algebraic methods you can use to find the zeros of the function f(t)=-16t^2+400.
    14·1 answer
  • What is the slope of the line above the y axis?
    15·1 answer
  • Whats the principle square root of 100 A.10 B.50 C.200 D.10,000
    7·2 answers
  • Whats a normal force ?
    13·2 answers
  • The shape is composed of three squares and two semicircles.Select all the expressions that correctly calculate the perimeter of
    5·1 answer
  • In the diagram below, 'AB is parallel to cd. What is the value of y?
    8·2 answers
  • A server sees 84 customers over 6 hours. How many customers did they see in 1 hour?
    15·1 answer
  • 22. If 1 student is selected at random from the table below, what is the
    12·2 answers
  • Solve the following system of equations algebraically:<br> x + 5y = -19<br> 3x - y=-9
    9·2 answers
  • Help please
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!