1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
6

Alan sells custom made kites online. He makes a flat profit of $20 per kite, but he pays $20 per day for his website. Write an i

nequality that gives the number of kites Alan needs to sell to make at least $900 per week?
Mathematics
2 answers:
klemol [59]3 years ago
8 0

Profit on each kite that Allan sells= $ 20 per kite

Amount paid by Allan for his Website = $ 20 per day

Let number of kites sold by Allan per day = x

In 7 days , number of kites sold = 7 x

Amount paid by Allan for his Website in 7 seven days = 20 × 7=$140

We have to make an equality describing number of kites Alan needs to sell to make at least $900 per week.

The Inequality is

→20×7 x -140 ≥ 900

→ 140 x ≥ 900 + 140

→ 140 x ≥1040

→ 7 x ≥ 52 (Minimum number of kites that allan should sell in a week)

Dividing both sides by 140,we get

→ x ≥ \frac{1040}{140}=7.43<em>=</em> 8 kites in a day(approx)




Strike441 [17]3 years ago
3 0
20x+20y=900
I hope that helps. You'll have to isolate each variable. X= kite, y=website.
You might be interested in
In circle P, chord AB is 3 inches from the center and chord CD is 5 inches from the center. Chord CD is ____ than chord AB.
Leno4ka [110]
The chord that goes through the center of a circle, the diameter, is the longest chord in a circle.  Any other chord will be shorter than this.  The farther a chord is away from the circle, the shorter it will be.  This means that chord CD is shorter than chord AB.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A recipe requires 1/3 cup of oil for every 2/5 cup of water. How much oil (in cups) is needed per cup of water?
igor_vitrenko [27]
3/8 cups of oil

Step by step explanation:

Given : A recipe requires 1/4 cup of oil for every 2/3 cup of water.

To Find: How much oil (in cups) is needed per cup of water?

Solution:

Oil required by 2/3 cup of water = 1/4

Oil required by 1 cup of water = 1/4
= 2/3
= 3/8
Hence cups of oil is needed for per cup of water.
8 0
2 years ago
Rashid has just purchased a health insurance policy that covers the cost of his preventive care. Which three of these expenses w
love history [14]

Answer:

Regular screenings

Regular health checkups

Cost of immunizations

5 0
2 years ago
The number of ways 4 chairs can be arranged.
lapo4ka [179]

Answer:

24 arrangements.

Step-by-step explanation:

ive done this before

6 0
2 years ago
What is the area of a isosceles triangle with a side length of 25, a base length of 30, and a height of 20?
Nina [5.8K]

Take your base x the height, than 1/2 it. The answer would be 300.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement is true?
    13·1 answer
  • You need to cut a 9 foot piece of plywood into 12 inch sections. Every cut also removes 1/8 inch. How many 12 inch sections can
    5·1 answer
  • The perimeter of semicircle is 25.7 feet. What is the semicircle's radius
    13·1 answer
  • The sum of two numbers is 114. The second number is 24 less than twice the first number. Find the numbers.
    10·1 answer
  • The sum of two numbers is 12. The difference of the same two numbers is 24. what is the larger of the two numbers
    9·1 answer
  • What is <br> (-1/3)+1/4+(-1/5)
    15·1 answer
  • What is the volume of the prism? 2inches, 2 1/4 and 4 inches
    15·1 answer
  • I am a number between 17 and 25. I am a multiple of 3. 6 is not a factor of mine.
    8·1 answer
  • Linda needs to come up with a 10 percent down payment on a house priced at $127,400.
    15·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.80. How much does one orange cost?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!