1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
2 years ago
13

Explain the process of finding the product of two integers

Mathematics
2 answers:
kompoz [17]2 years ago
4 0
If you have two negatives they cancel each other out and make a positive. The  same if you have to positives the product will be positive. If you have a negative and a positive you multiply the numbers and bring down the negative. Same if you have a positive and a negative. Only two negatives cancel each other out, same with positives. For example -4(-5)(-1) you would use order of operations, 4 and the 5 cancel each other out and you multiply 20 by -1 which is -20 since you bring down the negative.

slava [35]2 years ago
4 0
If the integers have two different signs, the answer will be negative. If they have the same signs, the answer is positive. And a example being: -5(3)= -15. -5(-6)=30 8(7)=56.

You might be interested in
The spoke of wheel reaches from the center of the wheel to its rim if the circumstance of the wheel is 48 inches, how long is ea
user100 [1]

Answer:

7.6 in

Step-by-step explanation:

c = 2πr       Divide each side by 2π

r = C/2π     Insert values

r = 48/(2×3.14)

r = 48/6.28

r = 7.6 in

6 0
3 years ago
Find the value of x and y if 50=x+y
solong [7]
180-50=130
x-y=130
x+y=50
2x=180
x=90
90+y=50
y=50-90
y=-40
6 0
3 years ago
Find the mistake in this sentence:
wlad13 [49]
The mistake is “there are”
4 0
2 years ago
Use patterns blocks to help fidn each of the fractions
madam [21]

Answer:1/2?

atleast that what i thought it was

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help guys show your solution​
Ivahew [28]

Answer:

Profit =\frac{80p + 170}{p}

Step-by-step explanation:

Cost of the Yield = \frac{100p + 200}{p}

Cost of the labour = \frac{10p + 50}{p}

Cost of the fertilisers = \frac{10p - 20}{p}

Total expenses = \frac{10p + 50}{p}  +  \frac{10p - 20}{p}  =  \frac{20p + 30}{p}

Profit = Total expenses - Cost of yield

=  >  \frac{100p + 200}{p}  -  \frac{20p + 30}{p}

=  >  \frac{80p + 170}{p}

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • Please help! I'm leaving school and I have to teach myself this!
    12·1 answer
  • True or False: On the Mertler’s vacation to Florida, they drove 180 miles in 3 hours before stopping for lunch. After lunch they
    6·1 answer
  • Please help me this is due tmrw
    12·1 answer
  • What is 69 over 24 as a terminating decimal
    11·1 answer
  • A, B & C form the vertices of a triangle.
    14·1 answer
  • Exactly one of the numbers 2,3 5 and 7 is placed in each of the 4 empty regions formed by circles A, B and C so that the sum of
    15·1 answer
  • 16. Find the length of the median CD.
    9·1 answer
  • Could i get help? pleaseeee
    9·1 answer
  • The annual average temperature of a location depends in part on its distance from the equator. The latitude at the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!