1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
4 years ago
15

What is the function rule for the graph below?

Mathematics
1 answer:
11Alexandr11 [23.1K]4 years ago
6 0
Y= -x^2+4

B is the answer
You might be interested in
Last night, the temperature fell from 0°F to –131 5 in 42 5 hours. What was the average temperature change per hour? Solve the d
Tcecarenko [31]

Answer:

-3.09 per hour

Step-by-step explanation:

if you mean that it went down from 0° to -131.5° in 42.5 hours, divide -131.5 by 42.5 (-131.5/42.5) which gives 3.09

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you roll a regular 6-faced die. What is the probability of rolling: a 6?, a 2?, and a 4?
Andreyy89

3/6 because there are 6 sides and there are 3 numbers that you want to roll. They are even numbers so if you want to roll half of the numbers but not the other half well you have 3/6

6 0
3 years ago
A closing is March 5 for a rental property with an annual tax bill of $2800. Calculate and show the debit and credits for the ta
kicyunya [14]

Answer:

The debit and credits for the tax proration will be as follows:

Debit seller for $483.29; and Credit buyer for $483.29.

Step-by-step explanation:

The assignment of how much is owed to the responsible party is the major reason of a proration.

For the days owned by the seller, the buyer needs money from the seller since the buyer will pay the taxes at end of the year.

Amount per day = Annual tax bill / 365 = $2800 / 365 = $7.67

Total number of days from January 1 to a day before March 5 = Number of days in January + Number of days in February + Number of days from March 1 to March 4 = 31 + 28 + 4 = 63

Amount the seller owes for the time he owned = Amount per day * Total number of days from January 1 to a day before March 5 = $7.67 * 63 = $483.29

Therefore, the debit and credits for the tax proration will be as follows:

Debit seller for $483.29; and Credit buyer for $483.29.

8 0
3 years ago
Find the area of the square rug if it is side is (7X +4) feet.
likoan [24]

Answer:

49x^{2}+56x+16 ft squared.

Step-by-step explanation:

Alright, so we are given that we have a rug that has a side of 7x+4 feet. With this information, we are able to determine the area of the square rug. Considering that it is a square rug, all the sides are equal to each other because a square has four equal sides and angles.

To solve this, you can do it in two ways.

One, write it as (7x+4)2. That 2 is supposed to represent squared.

If you know the rule, this is a perfect square trinomial.

The formula is a squared plus 2ab plus b squared. 7 and 4 are your a and b values. 7x squared is 49x squared and 4 squared is 16.

2ab, multiply 2 times 7x times 4. That is 56x.

Therefore, the area is 49xsquared plus 56x+16.

Another way is to write it like this (7x+4) (7x+4).

Since it is an exponent, we are multiplying the same thing two times. Apply the Distributive Property.

E.G. 2(x+5)= 2x+10.

With this, you are distributing two numbers into another two numbers. 7x times 7x is 49x squared and 7x times 4 is 28x. Then, go to 4. 4 times 7x is also 28 x and 4 times 4 is 16. Now, combine the like terms. 49x squared plus 28x plus 28x or 56x plus 16.

This represents your area.

I hope this helps, and I hope you have a good day!

5 0
3 years ago
Write these numbers in order of size.<br> Start with the smallest number.<br> 52 102 25 120 55
Anton [14]
The answer is 25 52 55 102 120
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation for x?.<br> 4x+19=26-3x
    9·2 answers
  • HELP DUE NOW! BRANLIEST AND LOTS OF PONTS
    8·2 answers
  • 2. Draw the image of RST under the dilation with scale factor 2/3 and center of dilation (1,-1). Label the image RST .
    10·1 answer
  • Sam had $145 to spend on six books after buying them he had $13 how much did each book cost
    6·1 answer
  • Please help! Correct answer only please! I need to finish this assignment by today.
    5·2 answers
  • 1) Write 5 consecutive whole numbers preceding 25002
    15·1 answer
  • Solve K/2 + 5 - 2k = 6k
    5·1 answer
  • Hellppppppppppppppppp​
    8·1 answer
  • The library has allotted $480 for spring landscaping and has decided
    13·1 answer
  • What is the slope of the line through (-7,-8)(−7,−8)left parenthesis, minus, 7, comma, minus, 8, right parenthesis and (0,4)(0,4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!