1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
2 years ago
9

Find the amount of the sales tax and the total cost. Round money answers to the nearest cent.

Mathematics
1 answer:
boyakko [2]2 years ago
7 0

Answer:

$604.80

Step-by-step explanation:

With 8% tax rate, multiply the cost of the item (560) by 8% (0.08)

    560*.08 = 44.80 (sales tax)

Add the cost of item (560) and the sales tax (44.80)

    560 + 44.80 = 604.80

You might be interested in
Answer please lot's of points.
Svetlanka [38]

Answer:

t≈8.0927

Step-by-step explanation:

h(t) = -16t^2 + 128t +12

We want to find when h(t) is zero ( or when it hits the ground)

0 =  -16t^2 + 128t +12

Completing the square

Subtract 12 from each side

-12  =  -16t^2 + 128t

Divide each side by -16

-12/-16  =  -16/-16t^2 + 128/-16t

3/4 = t^2 -8t

Take the coefficient of t and divide it by 8

-8/2 = -4

Then square it

(-4) ^2 = 16

Add 16 to each side

16+3/4 = t^2 -8t+16

64/4 + 3/4= (t-4)^2

67/4 = (t-4)^2

Take the square root of each side

±sqrt(67/4) =sqrt( (t-4)^2)

±1/2sqrt(67) = (t-4)

Add 4 to each side

4 ±1/2sqrt(67) = t

The approximate values for t are

t≈-0.092676

t≈8.0927

The first is before the rocket is launched so the only valid answer is the second one

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. What is the y-inter slope of the graph? What does it mean in terms of this situation?
notka56 [123]

Answer:

1. the y-intercept is 9.5 and it means the starting length of the candle

2. the slope is -1/2 and it means that the candle burns 1/2 an inch every hour

3. it burns an inch every 2 hours, it is 9.5 inches long, so 19 hours it'll take to burn.  

8 0
3 years ago
20 POINTS!!! PLZ HELP NOT HARD
bezimeni [28]
There's no document.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I really need help with this, I'll give Brainliest to whoever answers correctly!
alexgriva [62]

Answer:

B) 5 5/8in x 9in is your answer

Step-by-step explanation:

First add the bottom numbers together (9+6+9) which gives you 24. Then multiply both sides by 3/8 (15 x 3/8= 5 <u>5/8</u>) and (24 x 3/8= <u>9</u>) making your answer 5 5/8 x 9

5 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP ME WILL MARK BRIANLEST Molly and Maddie are clothes shopping. Molly has $100.00 and a coupon for a $5.00 discount at a clot
    10·2 answers
  • Write the expression below. Divide 9 by the sum of 6 and 4
    7·1 answer
  • The blood type O negative is called the "universal donor" type because it is the only blood type that may safely be transfused i
    9·1 answer
  • Which function corresponds to the table?<br><br> x     y<br> 0     3<br> 1     1<br> 2    -1
    15·1 answer
  • A recipe calls for 2/3 cup of flour for every 4 teaspoons of vanilla. How much vanilla should be used for every 1 cups of flour?
    11·1 answer
  • What does the product (-5-2i)(3+7i) equal
    10·1 answer
  • Multiply the polynomials.
    14·1 answer
  • What is the opposite of the opposite of -2
    13·1 answer
  • Sorry bout that, THIS IS THE NEW ONE PLEASE ANSWER
    6·1 answer
  • How can you tell which one it is?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!