1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
13

When a figure is dilated what type of figure is created

Mathematics
1 answer:
garik1379 [7]3 years ago
6 0
Dilation- A figure that grows or shrinks but still maintains its very shape.
You might be interested in
Please help me solve this (ASAP)
joja [24]
Since complementary angles add to 90°, (4x - 1) and (5x + 19), also add to 90°.

Thus, lets form an equation:

90 = 5x + 19 + 4x - 1
72 = 9x
x = 9

Thus, the measure of angle B is 64°.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the weight of a glider with a mass of 5.7 grams? Hint: watch your units!
ohaa [14]

Answer:0.0057

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The two-way frequency table shows the number of stores in two different cities. What is the percentage of retail stores in City
LuckyWell [14K]

Answer:

Answer: C.

Restaurants: 43%

Retail: 57%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
title of page is multiply, Tens, hundreds and thousands. Find the product. 5x6000= 30000. how do I rename 30,000 in 2 other ways
OLEGan [10]
One way you can rename it is by putting it into word form. Word form would be thirty thousand, but I don't know another way on how to express it.
8 0
3 years ago
Someone help me solve 29*26/54.33a^26b-893d
azamat

Answer:

The answer is 25g^R4

Step-by-step explanation:

When you solve the equation, it becomes 25g^R4, it doesn't result in a whole number.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s is the factor?<br> 125 +27y^3
    14·1 answer
  • Is 18,000 g greater than less than or equal to 10 kg?
    9·1 answer
  • A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?
    8·2 answers
  • You are tiling a kitchen floor that is 10 ft wide by 4 yd long. How many square yards of tile do you need?
    14·2 answers
  • Use the Order of Operations to simplify: 3(8 - 4*5)
    6·2 answers
  • How to solve the 4a.plz
    14·1 answer
  • The average mass of an adult human is about 65 kilograms while the average mass of an ant is approximately 4×10−3 grams. The tot
    13·1 answer
  • Jaylen and six of her younger siblings have ages that are consecutive. When they moved from San Francisco to Chicago, their ages
    8·1 answer
  • A circle's circumference is 600 m. What is a good approximation of the circle's area?
    15·2 answers
  • I spent 3/4 of my money, then I spent 1/5 of what was left. What part of all my money did i spend?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!