Answer:
He ran one mile in 20 minutes
Step-by-step explanation:
Answer:
2 students
Step-by-step explanation:
First, you find the number of students eating either salads and sandwiches. Then, you add the number of students eating salads and sandwiches together. Finally, you will subtract that number from the 12 total students
<h3>2/3 * 12/1 = 8 (sandwiches)</h3><h3>1/6 * 12/1 = 2 (salads)</h3><h3>8 + 2 = 10 (combined)</h3><h3>12 - 10 = 2 students</h3><h3 />
1. it describes what the cost would be for two medium lattes and one small latte all together.
2. it would be the first one which is 2x + y = 7.15
Step-by-step explanation:
Answer:
1 $16.50
2 $28.50
3 $40.50
$4.50 + $12c
$100.50
Step-by-step explanation:
Please find attached the complete question
Total cost in dollars = fixed cost + (variable cost x number of CDs bought)
fixed cost = $4.50
variable cost = $12
number of cds bought = c
total cost in dollars = $4.50 + $12c
total cost in dollars when 1 cd is bought = $4.50 + $12(1) = $16.50
total cost in dollars when 2 cds are bought = $4.50 + $12(2) = $28.50
total cost in dollars when 3 cds are bought = $4.50 + $12(3) = $40.50
total cost in dollars when 8 cds are bought = $4.50 + $12(8) = $100.50
Answer:
<u>
</u>
Riders must be 48” tall to ride.