1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
15

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo

ught?
Mathematics
1 answer:
Maurinko [17]3 years ago
5 0
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

You might be interested in
tom has a cube a rectangular prism and a triangular prism. which of the shapes have more than 6 vertices?
Ierofanga [76]

Answer:

<h3>A cube</h3>

Step-by-step explanation:

Vertices of a solid shape is a point where 2 lines or edges of the shape intersects. If tom has a cube a rectangular prism and a triangular prism, then the cube has 8 vertices, a rectangular prism has 5 vertices (a rectangle has 4 vertices plus the point where all the lines coming from the vertices of the rectangle intersects).

Also, a triangular prism has 4 vertices(a triangle has 3 vertices plus the point where all the lines coming from the vertices of the triangle intersects)

Hence the only shape that has more than 6 vertices is a cube.

4 0
3 years ago
What is the value of X? Please help me with geometry.
yKpoI14uk [10]

Answer:

x=61

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangle is four times its width. If the area of the rectangle is 100 in2, find its perimeter.
mamaluj [8]

Answer:

the perimeter is 50 inches squared

Step-by-step explanation:

if the length is 4 times that means the sides are 20 and 5

4 0
3 years ago
Julie pays for a meal at a restaurant with a $20 bill. Let c represent the cost of the food. The total cost includes a tip that
MAVERICK [17]
(c/5+c)-20 You divide the total cost by five to get the tip. You add that to the cost, and the tip and cost added together is the total cost. Subract that from a $20.00 bill and you have the answer! Hope this helps!
7 0
3 years ago
What one half multiplied by 4/5
MrRa [10]

Answer:

2/5

Step-by-step explanation:

1. 1/2 * 4/5

2. 4/10

3. reduce/divide the fraction by 2

4. you get 2/5

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The school’s guidance department compares the grade-point averages and standardized state test scores for 10 students in each gr
    10·1 answer
  • Caitlin has a movie rental card worth $175.After she rents the first movie ,the card's value is $172.25. Aftershe rents the seco
    11·1 answer
  • Add a restaurant after every 12 visit you receive a free beverage after every 15 where is it you receive a free dessert which vi
    14·2 answers
  • about 50 percent of the population of Alaska lives within a 50 mile radius of Anchorage if the total area of Alaska is 580 6412
    9·1 answer
  • How do you factor this?<br> 2z^2-12z+10=0
    13·2 answers
  • Plz help number 4 plz rn
    6·2 answers
  • Kia rides her bicycle at 20 miles per hour. Which equation represents the situation?
    7·1 answer
  • If a load of bread cost 25 cents two years ago, how much does it cost now?
    8·1 answer
  • If one time around the track is 1/4, and I went around 23 times. what are the equation and answer?
    13·1 answer
  • Explain two different ways to find a new value after an original value is increased by 30%.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!