1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
4 years ago
15

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo

ught?
Mathematics
1 answer:
Maurinko [17]4 years ago
5 0
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

You might be interested in
Draw a line representing the "rise" and a line representing the "run" of the line. State the slope of the line in simplest form.
Paul [167]
The slope is 3/4
you just count how many it goes up before it goes over to a whole unit
8 0
3 years ago
The triangles in the picture are congruent by which method
Kryger [21]
The second answer choice.
6 0
3 years ago
Need help plz plz you will get rewarded need this answer by 3:37 only 5 mins plz plz pL is this correct
Hunter-Best [27]

Answer:

Your answers are correct!!! I just cant see the top as i told u in the details place....

Please brainlest...

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Sam and Jeremy have ages that are consecutive odd integers. The product of their ages is 399. Find the numbers.
julsineya [31]

Answer:

The answer is 3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
You know when you sing a song and you think you well be great but in reality you sound like a dying cow no that’s just me ok hah
Alborosie

Answer:

Ummm ok?

Step-by-step explanation:

Where’s the question?

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jen buys 4 tires for$272 what is the cost of one tire
    10·1 answer
  • If 200 guests were invited to a wedding and only 154 attended the wedding what percent of the invited guests attending the weddi
    15·2 answers
  • Find the circumferences of of both circles to the nearest hundredth.
    10·2 answers
  • The digit in the tenths place is how many times as much as the value of the digit in the hundredths place of 0.77
    14·1 answer
  • Find the product of 8x93 using distributive property. Show the steps and the solution
    13·2 answers
  • The Food Co-op Club boasts that it has 5,000 members and a 200% increase in sales. Their markup is 36% based on cost. What would
    9·1 answer
  • Find the area of the circle. Round your answer to the nearest hundredth with 3in i really need help
    15·1 answer
  • A line with a slope of 0.20 passes through
    12·1 answer
  • Please answer this correctly without making mistakes
    15·2 answers
  • Two weeks in a row, the golf course hosts a group of golfers. The second week had 10 more golfers than the first week. Use the d
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!