1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
3 years ago
9

Solve for x in the equation 3 x squared minus 18 x + 5 = 47.

Mathematics
1 answer:
Rudik [331]3 years ago
5 0

Answer:

x = -1.796, 7.796

Step-by-step explanation:

3x² - 18x + 5 = 47

3x² - 18x - 42 = 0

use quadratic equation

x = -1.796, 7.796

You might be interested in
One again i really am bad at these
Ivenika [448]
It’s 39 yards squared because the rectangle is 24+15 which is the triangle
6 0
3 years ago
IL MARK AS BRAINLIEST REAL EASY QUESTION‼️‼️‼️‼️‼️
qaws [65]

Answer:

Step-by-step explanation:

Don’t know

5 0
2 years ago
The sum of 3 consecutive odd numbers is 87. what is the smallest of the 3 numbers?
tiny-mole [99]
Lets first numbers is x, second is (x+2), third is x+4
sum is x+(x+2)+(x+4)=87
3x+6=87
3x=81
x=27
Answer: smallest number is 27
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the unit rate<br> Frosted Flakes 14 oz for $1.80
Vanyuwa [196]

Answer:

The unit rate is 13 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

Given that:

Weight of Frosted Flakes = 14 oz

Cost of Frosted Flakes = $1.80

Unit rate = Cost / Weight

Unit rate = 1.80 / 14

Unit rate = $0.13 per ounce

Or the rate can also be written in terms of cents.

Unit rate = 13 cents per ounce

Hence,

The unit rate is 13 cents per ounce.

8 0
3 years ago
Complete this sentence 6/14 = /12= /28
xeze [42]
Multiply the top and bottom by 2

6/14 = 12/28

now solving for the 2nd part is more difficult i would use cross multiply and divide . Multiply 6 and 12 which equals 72 then divide by 14 which will get you 5.142857 or 5 36/7= 71/14
8 0
3 years ago
Other questions:
  • To make sure that a given parallelogram is a rectangle, at least how many of
    15·1 answer
  • Find the value of x.​
    11·2 answers
  • There are 500 people in a survey to answer two yes-or-no questions, for the first question, 440 people has a "yes" answer, for t
    13·1 answer
  • Machine A pops 12.75 ounces of popcorn in 3 minutes. Machine B pops 18 ounces of popcorn in 4 minutes. If each machine pops popc
    7·2 answers
  • Please figure out ASAP
    8·1 answer
  • Which is the correct pairs?
    13·2 answers
  • Kira can run 5 miles for every 30 minutes. how many minutes will it take her to run 8 miles?
    7·2 answers
  • Which speed below is equivalent to 1/2 miles per hour
    10·1 answer
  • A torist walks 10.5 inches in 3 seconds. how far does it walk per second​
    11·2 answers
  • AVERE<br> Given: P(0, -13) and 7(15,-7)<br> What is the slope of PT?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!