1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Vilka
[71]
2 years ago
12
the ratios of the sides of a triangle are 3:2:4. if the shortest side is 26cm, what is the length of the longest side?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
zalisa
[80]
2 years ago
4
0
Answer: 52
Divide 26/2 and you get 13, and then multiply 13 by 4. Think of it as a proportion.
Send
You might be interested in
The difference of 23 and p
sesenic [268]
P is a letter and 23 is a number
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
A car takes 65.1 seconds to travel 1 mile. How long does it take the car to travel 4.3 miles? First round to the nearest whole
Elodia [21]
279.93 ≈ 280 seconds or 4 minutes 40 seconds
3
0
2 years ago
An 8-ounce bottle of hand lotion costs $4.72. What is the unit price?
Alik [6]
The answer:
$0.59
Explanation:
The unit rate is the price of each ounce, so you would divide 4.72 by 8 and get 0.59.
3
0
2 years ago
What is $3.49 to $3.89 rounded to the nearest increase percent
Gemiola [76]
111% increase
Equation:
3.49x = 3.89
x = 11%
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
A large bag of marbles contains an equal amount of red, orange, yellow, blue, and green marbles. Quinn randomly selects 1 marble
Leni [432]
The answer will be A.
8
0
3 years ago
Other questions:
Column A
6
·
2 answers
Can you help me with my math problems
12
·
1 answer
A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
7
·
1 answer
i drive a Ford Escape that can hold 13 gallons of gas. If I can drive 145.2 miles on 6 gallons of gas, how far can I drive on a
9
·
1 answer
What is 8 divided by 96
15
·
2 answers
The tree frog population in your back yard doubles every two weeks. Currently, there are 10 frogs in your back yard. Assuning th
7
·
2 answers
HELP!!!!<br> Please help me!!<br> I need help!!<br> HELP!!!!
13
·
1 answer
Karen wants to know how fast her sunflower will grow. Right now, her sunflower is 3 3/8
7
·
2 answers
BRAINLIEST TO CORRECT QUICK
7
·
1 answer
Timothy uses 20 inches of yarn for knitting yarn every 5 minutes. How will he use in one hour?
14
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!