1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
2 years ago
12

the ratios of the sides of a triangle are 3:2:4. if the shortest side is 26cm, what is the length of the longest side?

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]2 years ago
4 0
Answer: 52

Divide 26/2 and you get 13, and then multiply 13 by 4. Think of it as a proportion.
You might be interested in
The difference of 23 and p
sesenic [268]

P is a letter and 23 is a number

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car takes 65.1 seconds to travel 1 mile. How long does it take the car to travel ​4.3 miles? First round to the nearest whole
Elodia [21]
279.93 ≈ 280 seconds or 4 minutes 40 seconds
3 0
2 years ago
An 8-ounce bottle of hand lotion costs $4.72. What is the unit price?
Alik [6]
The answer:

$0.59

Explanation:

The unit rate is the price of each ounce, so you would divide 4.72 by 8 and get 0.59.
3 0
2 years ago
What is $3.49 to $3.89 rounded to the nearest increase percent
Gemiola [76]
111% increase
Equation:
 3.49x = 3.89
  x = 11%
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A large bag of marbles contains an equal amount of red, orange, yellow, blue, and green marbles. Quinn randomly selects 1 marble
Leni [432]
The answer will be A.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Column A
    6·2 answers
  • Can you help me with my math problems
    12·1 answer
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • i drive a Ford Escape that can hold 13 gallons of gas. If I can drive 145.2 miles on 6 gallons of gas, how far can I drive on a
    9·1 answer
  • What is 8 divided by 96
    15·2 answers
  • The tree frog population in your back yard doubles every two weeks. Currently, there are 10 frogs in your back yard. Assuning th
    7·2 answers
  • HELP!!!!<br> Please help me!!<br> I need help!!<br> HELP!!!!
    13·1 answer
  • Karen wants to know how fast her sunflower will grow. Right now, her sunflower is 3 3/8
    7·2 answers
  • BRAINLIEST TO CORRECT QUICK
    7·1 answer
  • Timothy uses 20 inches of yarn for knitting yarn every 5 minutes. How will he use in one hour?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!