You add 1/4 each year:
800 to 1000 in one year
1000 to 1250 in 2
1250 to around 1812.5
Step-by-step explanation:
if I understand this right, then you need paint and additional supplies.
but I don't see any information indicating how many gallons of paint I will need.
so, I can go only with the 1 gallon specified.
so,
1×30 + 60 = $90
we can save $45 per month.
then we need
90 / 45 = 2
months to have enough money.
please update the numbers to how many gallons you really need, and then take that result and divide it by the 45 savings per month.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
h(-3)=-1
Step-by-step explanation:
Replace all x in h(x)= -3x-10 by -3:
h(-3)=-3(-3)-10
Now multiply -3 and -3:
h(-3)=9-10
Simplify 9 and -10 (aka add 9 and -10 together):
h(-3)=-1
Answer: h(-3)=-1
Hope this helps!
The probability of the message lasting longer than six minutes is 0.955. I hope this helps!