1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
4 years ago
9

If there are 2,400 students, 52% are boys and 48% girls. What is the ratio of boy and girl?

Mathematics
2 answers:
anzhelika [568]4 years ago
8 0
Answer 13:12 I guess don’t fully believe me I worked it out and it was right but I may be wrong
jek_recluse [69]4 years ago
4 0

Answer:

13:12

Step-by-step explanation:

52% 2400 = 1248

48% 2400 = 1152

Reduce to 13/12 = 13:12

You might be interested in
Thank you if you help
elena-s [515]
So the second question asks about the perimeter of a rectangular pool and the answer for that is W=87m.

I don’t know about the first question sorry but I’ll try figuring it out.
7 0
3 years ago
Find the surface area of the hemisphere 6cm
lina2011 [118]

Answer:

452.4 cm^2

Step-by-step explanation:

a = 4\pi {r}^{2} \\ a = 4 \pi \times (6)^{2}   \\ a = 452.4 \: cm^{2}

I hope that is useful for you :)

7 0
3 years ago
On a map, the distance bewtween the two towns is 2.5 inches, and 1 inch represents 6 mile. What is the actual distance between t
Lilit [14]

Answer: 15

Step-by-step explanation:

Ratio is 1 inch:6 mile

2.5 inches divided by 1 inch equals 2.5 inches

2.5 inches times 6 equals 15

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with this pls
swat32

Answer:

180

Step-by-step explanation:

guessed the answer

that was the easiest

4 0
3 years ago
Find the greatest common factor of numbers using prime factorization 32 and 90
Gemiola [76]

the greatest common factor of 32 and 90 is 2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Among all pairs of numbers (x,y)such that 6x+2y=36 find the pair for which the sum of squares, x^2+y^2 is minimum.
    11·1 answer
  • - 1/2 (x+2) + 1 1/2x = 3
    7·1 answer
  • What the answer for that
    7·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • Jacqueline needs 8 gallons of gas. She only has $25. The constant of proportionality of the gas is $3.75. Does she have enough m
    12·2 answers
  • You take your car in for repairs. The service station charges $200 for parts plus $50 per hour for labor. What is the equation t
    9·1 answer
  • 100pts: Find F(5) if F is a recursive function as defined below:
    5·2 answers
  • (3x^2-15d) - (-10x^2-4d)
    6·2 answers
  • It isnt blurry, free brainlist
    6·2 answers
  • Write: eight thousand twelve and two tenths in standard form.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!