1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STatiana [176]
3 years ago
15

Yellow Cab Taxi charges a $1.75 flat rate in addition to $0.45 per mile. Katie has no more than $12 to spend on a ride. How many

miles can Katie travel without exceeding her spending limit?
Mathematics
2 answers:
Vilka [71]3 years ago
5 0

katie can travel 3.08 miles without exceding her budget.

=see 1.75 = 0.45

=        12 = x

= cross multiply 12x0.45 = 1.75x

= 5.4 = 1.75x

= divide 5.4/1.75 = x

= answer 3.08 = x

lidiya [134]3 years ago
4 0

$1.75 flat + $0.45 tax = $2.2 total per mile

$12 limit/$2.2 price per mile = 5.45 miles

Hope this helps!

You might be interested in
Find the measure of angle 5<br> I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER
aliya0001 [1]

Answer:

-4x+161

Step-by-step explanation:

why-

because it is correspondoing so that is the answer

6 0
3 years ago
How to solve these geomarrical problem and find the value of e
Darina [25.2K]

Answer:

75 Degrees

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Please help me with my homework please answer this correctly
sleet_krkn [62]
6 then thousandths=60,000
1 more thousandth then 10,000=11,000
No hundreths=000
3 more tens then 10,000=40,000
And 4 fewer ones than 10,000=9,996
Add that all together and you get 121, 996
5 0
3 years ago
3. Solve for x. Round to the nearest tenth *<br> 25<br> 16<br> 22<br> Your answer
Ipatiy [6.2K]
Where’s the problem
6 0
4 years ago
PLEASE HELP!!! WILL MARK BRAINLIEST FOR A REAL ANSWER!
Aloiza [94]

Answer:

hi sorry i need points im in the neggative somehow

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hey pls help 15 brain coins ;-;​
    10·1 answer
  • What is the length of the side labeled x?
    13·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    8·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through the points (-2, 3 ) and (5, 7) .
    11·2 answers
  • What is 12A =-19 plz help
    8·1 answer
  • Find the slope of the line graphed below.
    11·1 answer
  • Can anybody help me on this
    7·1 answer
  • An item is regularly priced at $27. It is now priced at a discount of 45% off the regular price. Find the price now
    8·1 answer
  • 35. A carpenter is to build a concrete ramp with an 18°
    7·1 answer
  • 24 19/20 write in word form
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!