1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
15

Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through (1,-9) and (-3,-9)

Mathematics
1 answer:
yulyashka [42]3 years ago
4 0

Answer: y = 9

Step-by-step explanation:

Since two points are given , we will use the formula for finding the equation in two points form , which is

\frac{y -y_{1}}{x -x_{1}} = \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

x_{1} = 1

x_{2} = -3

y_{1} = -9

y_{2} = -9

Substituting into the formula , we have

\frac{y-(-9)}{x - 1} = \frac{-9-(-9)}{-3-1}

\frac{y+9}{x - 1} = \frac{-9+9}{-3-1}

\frac{y+9}{x - 1} = \frac{0}{-4}

\frac{y+9}{x - 1} = 0

y + 9 = 0

y = 9

You might be interested in
Brittany will be working full time this summer to save for her goal of having 10,000 by the time she is 21. Brittany has an acco
photoshop1234 [79]

Answer:

$ 8,695.35

Step-by-step explanation:

This is a compound interest question

Amount after t years = A = P(1 + r/n)^nt

Where P = Initial Amount saved

r = interest rate

t = time in years

n = compounding frequency

A = 10,000

r = 3.5 %

t = 21 - 17 = 4 years

n = Compounded monthly = 12

Step 1

Converting R percent to r a decimal

r = R/100 = 3.5%/100 = 0.035 per year.

P = A / (1 + r/n)^nt

Solving our equation:

P = 10000 / ( 1 + (0.035/12)^12 ×4 =

P = $8,695.35

The principal investment required to get a total amount, principal plus interest, of $10,000.00 from interest compounded monthly at a rate of 3.5% per year for 4 years is $8,695.35.

8 0
3 years ago
team has a 75% chance to win each of the 3 games they will play this week. Clare simulates the week of games by putting 4 pieces
kaheart [24]

Answer: 88

Step-by-step explanation:

check google if its wrong :)

6 0
3 years ago
What is tha answer to 3 2/5 = ?/5
jeyben [28]
The answer is 17/5. First you multiply 5*3=15 then you add 2 which your answer is 17/5.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Percy paid $24.10 for a basketball. The price of the basketball was $22.99. What was the sales tax rate
vitfil [10]
4.8 hope this helps :4
8 0
3 years ago
A 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?
BigorU [14]

Answer:

0.81

Step-by-step explanation:

There are 8 pints = 1 gallon

8 times 2= 16/19.68=0.813

each pint is 0.81 cents

6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is 22/9 as a mixed number plz help
    6·2 answers
  • Approximately how many centiliters are in 3 quarts? Round answer to the nearest unit.
    6·2 answers
  • The chef allowed 20 minutes cooking time per pound for a roast weighing 6 lbs. 12 oz. If the roast was placed in the oven at 4:2
    5·1 answer
  • A beverage is made by mixing two parts of water with three part of fruit juice. How many parts of water are mixed with one part
    5·2 answers
  • Rebecca has 85 ounces of soda in her refrigerator. She drinks exactly 1/5 ounces of soda everyday. At this rate, what is the max
    15·1 answer
  • What is the volume of a hemisphere with a diameter of 56.7 in, rounded to the
    11·1 answer
  • Maria divides her work she has to do for her science project into 12 steps she completes 2/12 of the project each night which ex
    15·1 answer
  • Identify whether each of the following expression is a quadratic expression in one variable. Give reason for your anwser
    14·1 answer
  • Please answer will give brainlisit
    6·2 answers
  • Solve using the elimination method -4x-2y=-18​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!