1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
14

Four pounds of apples cost $5. Eight pounds of apples cost $10. If the total cost of apples, y, varies directly with the number

of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? Round your answer to the nearest hundredth.
Mathematics
2 answers:
VikaD [51]3 years ago
4 0
5/4 = 1.25 per lb

1.25 * 6 = $ 7.50 <==
antoniya [11.8K]3 years ago
3 0

Answer:

The cost of the 6 pounds of apples is $7.5 .

Step-by-step explanation:

As y = Total cost of the apple.

    x =  The number of pounds of apples purchased .

As given

If the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x.

i.e

y \propto x

y = kx

Where k is the constant of proportionality .

As given

Four pounds of apples cost $5.

x = 4 , y = 5

Put in y = kx

5 = 4k

k = \frac{5}{4}

k = 1.25

Eight pounds of apples cost $10.

x = 8 , y = 10

Put in y = kx

10 = 8k

k = \frac{10}{8}

k = 1.25

Now find out the cost of 6 pounds of apples.

x = 6 and k = 1.25

Put in the y = kx

y = 6 × 1.25

y = $7.5

Therefore the cost of the 6 pounds of apples is $7.5 .



You might be interested in
If there are 5 terms in a quadratic sequence
exis [7]

Answer:

7.2

Step-by-step explanation:

First differences:

0.8-0.2, 1.8-0.8, 3.2-1.8, 5.0-3.2

0.6, 1.0, 1.4, 1.8

Second differences:

1.0-0.6, 1.4-1.0, 1.8-1.4

0.4, 0.4, 0.4

For the next term, add 0.4 to the last term from the first differences, and add the sum to the last term of the quadratic sequence:

0.4+1.8=2.2

2.2+5.0=7.2

∴ The next term in the sequence is 7.2

7 0
3 years ago
Which simplified fraction is equal to 0.53 with the three repeating?
topjm [15]

Answer:

24/46 = 0.52173913

8/15 = 0.53333333

42/90 = 0.46666666

5/9 = 0.55555555

answer is 8/15

8 0
3 years ago
write an equation in point slope form of the line that passes through the point (0,1) and has a slope if -3/2
DochEvi [55]

Step-by-step explanation:

<u>y</u> - <u>1</u> = <u>-</u><u>3</u>

x - 0 2

2y - 2 = -3x

2y = -3x + 2

7 0
3 years ago
Simplify x+2x –8+3x+1 –2x.
emmainna [20.7K]

Answer:

4x - 7

Step-by-step explanation:

x + 2x + 3x - 2x = 4x

-8 + 1 = -7

8 0
2 years ago
Show Work<br><br> Find the slope (5,-3), (-7,0)
Alex777 [14]
You'd use the equation y2-y1/x2-x1

0-(-3)/-7-5 = 3/-12 = -1/4

So -1/4 would be the slope
m= -1/4
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x+2x-26=114 blank -26=114
    14·1 answer
  • Estimate how many 12 -inch rulers will be about the same length as a sheet of paper
    13·2 answers
  • A varies directly as b. If A = 3 when b = 24, find b when A = 10
    11·1 answer
  • WILL GIVE A BRAINLIEST!!
    14·2 answers
  • 4.2 decreased by the quantity 12 plus a number
    12·1 answer
  • The area of a garden is 8 3/4 square yards. If the lenght is 1 1/4 yards , what is the length?​
    5·1 answer
  • If is an angle in quadrant II, what is the value of ?
    13·1 answer
  • If the pattern in the table continues when will sales for DVD players equal sales for mobile phones?
    10·1 answer
  • Almanah is baking cookies. She has a bag that contains 300 cookies. If she wants to bake a batch of 40 cookies with 6 chocolate
    9·1 answer
  • A rectangle that measures 2 inches by 4 inches.<br> What is the area of the rectangle?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!