1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
2 years ago
14

Four pounds of apples cost $5. Eight pounds of apples cost $10. If the total cost of apples, y, varies directly with the number

of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? Round your answer to the nearest hundredth.
Mathematics
2 answers:
VikaD [51]2 years ago
4 0
5/4 = 1.25 per lb

1.25 * 6 = $ 7.50 <==
antoniya [11.8K]2 years ago
3 0

Answer:

The cost of the 6 pounds of apples is $7.5 .

Step-by-step explanation:

As y = Total cost of the apple.

    x =  The number of pounds of apples purchased .

As given

If the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x.

i.e

y \propto x

y = kx

Where k is the constant of proportionality .

As given

Four pounds of apples cost $5.

x = 4 , y = 5

Put in y = kx

5 = 4k

k = \frac{5}{4}

k = 1.25

Eight pounds of apples cost $10.

x = 8 , y = 10

Put in y = kx

10 = 8k

k = \frac{10}{8}

k = 1.25

Now find out the cost of 6 pounds of apples.

x = 6 and k = 1.25

Put in the y = kx

y = 6 × 1.25

y = $7.5

Therefore the cost of the 6 pounds of apples is $7.5 .



You might be interested in
Last year my parents had a combined income of 56,000 They paid 13,600 in federal income taxes. What simplified fraction shows ho
koban [17]

Answer:

\frac{17}{70}

Step-by-step explanation:

From the information given, you know that your parents paid $13,600 in taxes from their income that was $56,000. The fraction would be:

\frac{13600}{56000}

To simplify this, first you can eliminate two zeros at the end of each number:

\frac{136}{560}

Now, you can divide both numbers by 8, which will result in:

\frac{17}{70}

According to this, the simplified fraction that shows how much your parents spent on their federal taxes is \frac{17}{70}.

5 0
3 years ago
Which points in the scatter plot are outliers?
Liono4ka [1.6K]
An outlier<span> is an observation that lies an abnormal distance from other values in a random sample from a population. In a sense, this definition leaves it up to the analyst (or a consensus process) to decide what will be considered abnormal. Before abnormal observations can be singled out, it is necessary to characterize normal observations.  


Basically the ones that are far away from the others.

Thus, the outliers for this graph are K and F

</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which transformation shows that the two given circles are similar?
gregori [183]
Circle A -- center(2, 0), radius 8 Circle A' -- center(-1, 5), radius 3
3 0
3 years ago
Describe in words where the square root of twenty-four would be plotted on the number line.
Rzqust [24]

The square root of 24 would be plotted between 4 and 5, but closer to 5 on a number line.

<h3>What is a number line?</h3>

A number line is a horizontal line with evenly spaced numerical increments. The numbers on the line will dictate how you answer the number on the line.

A number line in elementary mathematics is a representation of a graduated straight line that serves as an abstraction for real numbers, denoted by \mathbb {R}. Every point on a number line is assumed to be a real number, and every real number is assumed to be a point.

Number lines are extremely adaptable, that can be used to locate numbers, compare numbers, fractions and mixed numbers, decimals, integers, absolute value, addition, subtraction, inequalities, multiples, common denominators, and much more.

The square root of \sqrt{24}=4.899, which is between 4 and 5, but closer to 5 on a number line.

To learn more about number lines, refer:

brainly.com/question/25230781

#SPJ4

5 0
1 year ago
Evaluate cos 17x/6<br><br> ill give brainlist
-BARSIC- [3]
This is the answer here u go have urhvhcgchchc

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 6x + 2 = 5x + 17, would there be one unique solution? What is it?
    5·2 answers
  • Which of the following shows the extraneous solution to the logarithmic equation below???
    10·2 answers
  • Explain the difference in meaning between 1-3 and -3 help help :0
    7·1 answer
  • Jessica plots the data points relating the amount of money she needs to repay a loan and the number of months she has been makin
    14·2 answers
  • A clothing company determines that its marginal cost, in dollars per dress, is given by the function below. The total cost of pr
    15·1 answer
  • Evaluate the products 4 × (-3/4)
    8·2 answers
  • An equation is shown below.
    11·1 answer
  • 1. Emily is allowed to spend 60% of her allowance. The remaining 40% she deposits into her
    8·2 answers
  • John visited his grandma's house over the weekend.
    8·1 answer
  • Coach Barnette recorded 200 meter running times of runners to the nearest hundredth of a second. He rounded Waneta’s time to 19.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!