1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
4 years ago
15

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!! whoever answers first will get brainliest

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]4 years ago
7 0

The first answer: you have to 560-200 which equals 360 then divide by 45 which equals 8 so your answers 8

The second answers: first 6.91- 1.45= 5.46 then take 5.46 and divide by 0.42 which equals 13 so your answers 13

You might be interested in
Which of these references a velocity (not speed) more than one answer 50 mph
UNO [17]

Answer:b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Morgan has 1/3 of a pond of bottle caps storend evenly in 3 boxes. How many pounds of bottles caps are in each box?
GREYUIT [131]
1/6 is the answer 1/3 time 1/3= 1/6

4 0
3 years ago
Caroline, Colin & Sarah share some money.
krek1111 [17]

Answer:

2/9

Step-by-step explanation:

After Caroline's share,

1 - 1/9 = 8/9 is left

Sarah gets:

1/(1+3) of 8/9

1/4 × 8/9

2/9

3 0
3 years ago
6x + 15xy<br> Looking For Factor
padilas [110]

Answer:

x(6 + 15y)

Step-by-step explanation:

In this instance, you can divide by a factor of x.

6x/x = 6

15xy/x = 15y

Therefore, we are left with 6 + 15y.

6 0
3 years ago
Mhanifa please help this is due soon
kvv77 [185]

Answer:

<u>Use Pythagorean theorem:</u>

  • a² + b² = c²

#7

  • 3² + 7² = 9 + 49 = 58
  • (√57)² = 57
  • 58 ≠ 57
  • No

#8

  • 11² + 2² = 121 + 4 = 125
  • (5√5)² = 25*5 = 125
  • 125 = 125
  • Yes
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A large restaurant is being sued for age discrimination because 15% of newly hired candidates are between the ages of 30 years a
    5·1 answer
  • PLZ HELP ASAP AREA OF A SECTOR
    5·1 answer
  • The chef has 2 2/8 loaves of bread he wants to give 1/6 of bread per custermer . How much bread will he give each custermer?
    7·1 answer
  • Which line segments are equal? How do you know?
    6·1 answer
  • Ruby has a points card for a movie theater.
    13·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Please I need help ASAP
    9·2 answers
  • Answer the equation: -10x-x
    5·2 answers
  • If j ll k which could be one of the angle measures <br> A.25<br> B.37 <br> C.60<br> D.84
    13·2 answers
  • Fbgvd3e456truyjtr4rfvgbuhnjm,mjkio0bghtrvgftrsxdq
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!