1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
7

What is the volume of the rectangular pyramid shown? 22 yd. 20 yd 15 yd

Mathematics
1 answer:
Inessa05 [86]3 years ago
4 0

Answer:

C. <em>3,300</em>

<em />

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help answer please!!!!
MAVERICK [17]

Answer:

QR ≈ 16.2 ft

Step-by-step explanation:

Using the tangent ratio in the right triangle.

tan62° = \frac{opposite}{adjacent} = \frac{QR}{RP} = \frac{QR}{8.6} ( multiply both sides by 8.6 )

8.6 × tan62° = QR , then

QR ≈ 16.2 ft ( to the nearest tenth )

5 0
3 years ago
In a department store a desk costs £120. In a sale the price in reduced by 10%. How much is the desk reduced by
goldfiish [28.3K]

Answer:

£12

Step-by-step explanation:

£120 ×10/100

= £12.

That is the answer. Good luck

5 0
3 years ago
Martin uses 5/8 of a gallon of paint to cover 4/5 of a wall. What is the unit rate at which Martin paints in walls per gallon?
Tanya [424]
Remember, (a/b)/(c/d)=(a/b)(d/c)=(ad)/(bc)

so

walls per gallon
4/5 wall per 5/8 gallon
(4/5)/(5/8)
(4/5)(8/5)
32/25
1.28
the unit rate is 1.28 walls per gallon
3 0
3 years ago
A pizza place offers 3 different cheeses and 12 different toppings. In how many ways can a pizza be made with 1 cheese and 3 top
svetlana [45]
You have to choose 1 sort of cheese from 3 ( 3 ways ). Also you have to choose 3 toppings from 12 different toppings:
12 * 11 * 10 = 1,320 ways.
In total: 3 * 1,320 = 3,960
Answer:
In 3,690 ways can pizza be made with 1 cheese and 3 toppings.
3 0
3 years ago
I have 4 times as much money as my brother has. our total is $55.how much does each of us have?
babymother [125]

Answer:

You have 44$, your brother has 11$.

Step-by-step explanation:

Let x be the amount of money your brother has.

Since you have four times the amount of money your brother has, we can call the amount of money you have 4x.

x+4x=55,\\5x=55,\\x=\boxed{\$11}

Thus, you have:

4(11)=\boxed{\$44}

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • colton swam once along the length of a pool that has a perimeter of 124 yd. the width of the pool is 20 yd. how many yards to co
    12·3 answers
  • A triangular city lot bounded by three streets has a length of 300 feet on one street, 250 feet on the second, and 420 feet on t
    9·2 answers
  • How can logical reasoning be applied to writing proofs?
    5·1 answer
  • What can an example of this be?​
    11·1 answer
  • Find the area of the shaded region. Round your answer to the nearest tenth. PLZ HELP
    7·2 answers
  • A rectangle has length(4x+5) and breadth 3x.Find the area of the rectangle.​
    14·1 answer
  • Can someone solve this for me?
    11·1 answer
  • 7/6 x 2/5, then put in simplest form
    12·2 answers
  • 5 23 18 8 4 = 100 Order of Operations<br><br> Use only +, -, ( ), x, /
    10·1 answer
  • Write an algebraic expression
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!