1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
3 years ago
12

Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for game controller at Electronics Plus?

Mathematics
2 answers:
Anarel [89]3 years ago
7 0

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

$36 / 2 = $16

jekas [21]3 years ago
6 0
36 divided by 2 would equal 18. So there is there is your answer. Hope this helped!
You might be interested in
Image Which of the following statements is true for ∠a and ∠b in the diagram?
saveliy_v [14]

Answer:

You have not added a picture soi can not help answer this question.

Step-by-step explanation:

Add the picture by either taking a photo or screenshot of the question then upload it.

3 0
2 years ago
Please help<br><br>p/5 = 3.1; p=​
aalyn [17]
P=15.5 would be the answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sal and her three friends plan to bowl one or two games each. Each game costs $2.50 each. Identify the independent and dependent
tino4ka555 [31]
So the dependent is the number of games because it's not definite they dont know for sure. so the domain always involves money!!! always! the range wiyld be the numbers they migh play like 8-10 so 4 to 8 is the range value. so determining off of that the indepedent variable would be the total cost becuase it wont change so your answer is C hope this helped have a good day!!!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
4 friends earn $10.40 for washing a car. how each did each friend get
uysha [10]

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I REALLY need help with this plzzz help 90 points for whoever answer + branliest
aliina [53]

\purple{ \tt{ \huge{  \: ✨Answer ✨ \: }}}

The \:  \: answer \:  \: is \:  \:  \red{ \boxed{ \boxed{ \huge{ \tt{ \: B. \:  \frac{1}{ {x}^{5}  {y}^{9}}}}}} }

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Plz help me i have 3 questions this is the first one! &gt;&gt;Arnold had three pieces of diffrent colored strings that are all t
    12·1 answer
  • Geometry(please help on 1 and 2)
    9·1 answer
  • Raphael graphed the functions g (x)=x+2 and f (x)= x-1. how many units below the y-intercept of g (x) is the y-intercept of f (x
    13·2 answers
  • I need help finding the answer
    13·2 answers
  • -2/3x + 9 = 4/3x -3​
    13·2 answers
  • A watch was on sale for 70% off. The sale price is $60. What was the original price?
    9·1 answer
  • The chorus at an elementary school is made up on fifth and sixth graders. This year, the chorus had 12 fifth-grade girls, 9 fift
    11·1 answer
  • 50 POINTS !!<br><br><br> PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST TO THE RIGHT ANSWERS.
    14·1 answer
  • If f (x) = 2 + 3 and f (x) = 35, then what is x?
    9·1 answer
  • -2|x+5| =8<br> can you plz help me!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!