1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
7

Helppppppppp mathhhhhhh

Mathematics
1 answer:
Blizzard [7]3 years ago
3 0
Tan(E) = 6/8 =3/4

tan(E) (opposite side)/(adjacent side)
You might be interested in
Marsha has some math exercises to do for homework. She did one half during study period and two thirds of those remaining while
Paha777 [63]

Answer: She has 1 5/6 exercises for homework.

Step-by-step explanation:

1/2 + 2/3 = 1 1/6

2 * 3 = 6 3 * 2 = 6

1 * 3 = 3 2 * 2 = 4

4 + 3/ 3 + 3

7/6 = 1 1/6

So, she finished 1 1/6 of her problems.

3 - 1 1/6 = 1 5/6

3 - 1 = 2

2 - 1/6 = 1 5/6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Math help please? <3
ipn [44]
A linear equation cannot be used.
because 60/1 isn't equal to 70/5 and isn't equal to 80/20 and so on.
3 0
3 years ago
True or false? An obtuse triangle cannot be similar to an acute triangle.
daser333 [38]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

an obtuse triangle is a big one, an acute triangle is a small one. They are both triangles, but they are not similar besides that

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are starting a new business in which you have decided to sell two products instead of just one. Determine a business you cou
svp [43]

If I had to choose a business to start off with I would start a lemonade stand With cookies

First let's do the lemonade Side Let's say I put $100 into the business And it cost a dollar per lemon $5 for 10 lb of sugar It takes about five lemons about and  a pound of sugar to make one batch  that makes about 20 cups of Lemonade Each cup of lemonade for cost me roughly $0.50 I would then sell Each cup of lemonade for $0.75 and make a 5 profit Now let's talk about the cookie portion of the business You have to get milk flour sugar and salt Together that cost maybe $10 per batch Of 50 cookies Which cost roughly $0.20 to Make You can sell them at with a profit of $0.05 for $0.25 After $25 Prophet.So overall you will make roughly $30

5 0
3 years ago
Which gas station sells gasoline at a lower rate? What price does it charge? Gas station A sells gasoline at a lower rate. Its p
Alex787 [66]
<span> Gas station B sells gasoline at a lower rate. Its price is $3.05 per gallon.</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What value of x is in the solution set of 2(3x – 1) ≥ 4x – 6?
    6·2 answers
  • One ratio you could use for converting units is
    15·1 answer
  • An auto store is having a sale on motor oil. The chart shows the price per quart as the number of quarts purchased increases.
    7·1 answer
  • Please help me i need help lol
    15·1 answer
  • What is the value of z?<br> Z =
    10·2 answers
  • $5 bundle of candy that is 2% off. Sales tax 100%. What is the new Total?​
    13·1 answer
  • 35 POINTS PLEASE HELP!!!!!! Describe the two types of transformations that occur between function f and function g. (Use words l
    10·2 answers
  • Could somebody help me with that, please?
    9·1 answer
  • Work out the value of x- pls I will give Brainliest!!!
    6·1 answer
  • Given the following geometric sequence, find the 12th term: {2, -4, 8, ...}.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!