1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
3 years ago
12

A 24fl oz jar of spaghetti sauce sells for 2.69.Another jar that holds 1 qt of sauce sells for 3.29. Which is a better buy?

Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
4 0
12 oz jar = 360ml so 24 oz = 720 ml and costs $2.69
1 qt jar = 3785ml and costs $3.29
comparing the two prices, the best jar to buy is the one holding 1 qt of sauce
You might be interested in
Write 14/25 29/50 53/100 13/20 and 3/5 in order from greatest to least
Alex73 [517]
13/20,3/5,29/50,14/25,53/100
7 0
3 years ago
the parent function of the function g(x)=(x-h)^2+k is f(x)=x^2. the vertex of the function g(x) is located at (9,8). what are th
Lunna [17]

Answer:

<h2>h = 9, k = 8</h2>

Step-by-step explanation:

\text{The vertex form of an an equation of a quadratic function:}\\\\y=a(x-h)^2+k\\\\(h,\ k)-vertex\\\\\text{We have}\ g(x)=(x-h)^2+k,\ \text{and the vertex in}\ (9,\ 8).\\\\\text{Therefore}\ h=9\ \text{and}\ k=8.\ \text{substitute:}\\\\g(x)=(x-9)^2+8

8 0
3 years ago
41,000 rounded to the nearest 10,000
zloy xaker [14]
40,000 is the asnwer
3 0
3 years ago
What is the solution to this equation? 2x+4=16
AlekseyPX

2x+4=16\\\\2x=12\\\\x=6

3 0
3 years ago
HELP!!!!!
schepotkina [342]

<u>Answer:</u>

The correct answer option is B.

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given a graph with different intervals A, B, C and D and we are to figure out whether which of these intervals on the graph can be describes as linear increasing.

From the given interval options, we can see that C is constant while the intervals A and D are decreasing linear.

Its the interval B which can be describes as linear increasing since it has a positive slope.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need to put these nine cards into three groups according to similarities I see... but I don't see any similarities! Please hel
    11·1 answer
  • Please help ill mark brainliest
    13·2 answers
  • Help with this one!!!<br><br><br> Show steps pls :)
    15·1 answer
  • Please someone help meeeee
    5·1 answer
  • Select the correct volume.
    8·1 answer
  • Matt runs in the park every day at the average rate of c meters per minute.
    14·1 answer
  • U A cube is a rectangular prism whose edge lengths are all the same.
    14·1 answer
  • What is (2.5 x 10 to the third power) (6 x 10 to the fourth power)
    6·1 answer
  • 4
    9·1 answer
  • Jess makes and sells cube-shaped jewelry boxes. She designs the jewelry boxes in different sizes and with different patterns. Je
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!