1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
7

Mrs. Davis bought 6 pounds of grades for $18. At this rate, how much would 72 ounces of grapes have cost?

Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]3 years ago
4 0
This the problem we are looking at: 6 pounds/18 = 72 ounces /?
To solve this, we have to make the unit of measurement the same. There are 16 ounces in 1 pound. So, there are 72 ounces in 4.5. To find that you just do 72 divided by 16. This is the new problem we are looking at: 6 pounds/18 = 4.5 pounds/?
To find ?, you must divided 6 divided by 4.5 to find the difference between the two to keep the same rate. That equals 1.33333333. 
What is done to the numerator, you must do to the denominator to keep the same rate so now you divide 18 divided by 1.33333333 which equals 13.5

So for 72 ounces (4.5 pounds) it will cost $13.50

I hope this helps:)
You might be interested in
2/5 + k/4 = 9/10 (solve with work)
Alla [95]

The LCD of 2/5 + k/4 = 9/10 is 20. Applying this LCD, we get:


8 + 5k = 18. Subtracting 8 from both sides: 5k = 10. Then k = 10/5, or k = 2.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If tatianna works 3hrs a day on school days and make $123.75 a week what is her hourly rate?​
madreJ [45]

<u><em>Answer:</em></u>

Her hourly rate is $8.25

<u><em>Explanation:</em></u>

Tatianna works 3 hours a day on school days and makes a total of $123.75 in a week

<u>We know that:</u>

There are 5 school days in a week

<u>We are given that:</u>

She works for 3 hours a day each of those days

<u>Therefore:</u>

Total number of hours worked = hours worked daily * number of days

Total number of hours worked = 3 * 5 = 15 hours in a week

<u>The equation used to calculate Tatianna's earnings is:</u>

Amount she makes in a week = Total number of hours worked * hourly rate

<u>Now, we substitute with the givens to get the hourly rate as follows:</u>

Amount she makes in a week = Total number of hours worked * hourly rate

123.75 = 15 * hourly rate

Hourly rate = $8.25

6 0
3 years ago
Someone help me with question #1 plzz
Oliga [24]

Answer:

x = 8 units

Step-by-step explanation:

Note that the ratio of the middle-length legs is 12/18, and that of the shortest-length legs is x/12.

Then:

12        x

----- = -----

18       12

... which, through cross- multiplication, becomes 18x = 144.  Then x = 8 units

6 0
3 years ago
Complete the comparison: 2+7&gt;? a. 9+4 b. 7+3 c. 10-2 d. 8+2
Zina [86]
The answer is c because 2+7=9 and 10-2=8 and 9 is greater than 8 so 2+7>10-2
5 0
3 years ago
A grocery store manager uses 1/2 crate of apples for every 3/4 crate of oranges in a fruit display. How many crates of will she
mariarad [96]
15/4

3 3/4


Mark brainliest please
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The original value of a car is $18,000, and it depreciates (loses value) by 15% each year. What is the value of the car after th
    15·1 answer
  • Kelsey must pay $200 to rent a booth at the craft fair. The materials for each pendant cost $7.80, and she plans to sell each pe
    11·1 answer
  • A flower garden has 12 sunflowers for every 45 irises. What is the unit rate for the number of irises per sunflower? Explain how
    13·1 answer
  • ANYONE PLEASE HEEEEEEELLLLLLLPPPPPP!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    6·2 answers
  • I need help with a prople on my math for 8 grade it is y = -8x - 2
    14·1 answer
  • What is the missing length
    8·1 answer
  • The graph of f(x)=4/x^2-2x-3 is shown. For which values of x is f(x) decreasing?
    13·2 answers
  • What are the zeros of f(x)=(x-2)(3x+1)​
    14·2 answers
  • Question
    11·1 answer
  • A woman invests $8000 in an account that earns 4.5% simple interest. If the money is invested for 5 years, how much money is in
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!