Answer:
Mrs. Wong spend $545.76 on tiles.
Step-by-step explanation:
Mrs. Wong has 144 tiles that she is going to place on her square kitchen floor. If the tiles are $3.79 each, how much did Mrs. Wong spend on tile?
we are given
number of ties=144
cost of one tie=3.79 dollar
we have to find
total cost of 144 ties
for this we will multiply 144 by 3.79
multiplying 144 by 3.79 gives=144*3.79
it other words
one tile cost=$3.79
and for 144 ties cost
multiplying 144 on both sides
144 tiles cost=3.79*144=$545.76
Answer:
3.5
Step-by-step explanation:
These are similar triangles.
BC:AC = BD:AD
6:5 is the ratio.
Then, simply multiply:
4.2 x 5/6 = 3.5
So, x = 3.5!
Answer: answer
Step-by-step explanation: