1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
8

What’s is the difference 58-9

Advanced Placement (AP)
2 answers:
Natasha2012 [34]3 years ago
5 0
Bro what I need you to explain more cUse I’m confused
AnnZ [28]3 years ago
4 0

Answer:

49

Explanation:

58-9

You might be interested in
At a used book store, Kathy paid $15 to buy a used book for which she was willing to
weqwewe [10]

Answer:

-$19.

Explanation:

From the question, we are given the following parameters or data and they are;

=> The Amount Kathy paid = $15.

=>The amount that Kathy was willing to = pay $ 18.

=> Price of new book= $ 37.

Therefore, we will make use of expression below to calculate the value for the Consumer surplus.

Consumer surplus = MP – AP -----(1).

Where MP = maximum price a consumer is willing to pay = $18 and AP = Actual price of a particular goods or commodity = $37.

Consumer surplus= $18 - $ 37 = -$19.

3 0
3 years ago
An example of a Job Zone One occupation in the Architecture and Construction career cluster is:
Citrus2011 [14]
I think it is a Carpenter absolutely
7 0
3 years ago
10. The alternator output current is produced in the
katen-ka-za [31]
B. Rectifier bridge
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shania watches a video online about how to swaddle a baby, a technique used to wrap a baby’s body in a large cloth. She swaddles
TEA [102]

Answer:

I believe the answer is pupa

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 200 Watt incandescent bulb is on for eight hours a day during the month of April. How much will it cost to operate that bulb f
sammy [17]

Answer: ¢4. 8

Explanation:

Power consumed = 200 watt

= 200/1000 = 0.2kw

The bulb lights for 8 hrs a day for the month of april,

April has 30 days, therefore total hrs = 8 x 30 = 240 hrs

Energy usage = 0.2 x 240 = 48 kWh

At the rate of ¢0.10/kWh, total cost will be;

0.1 x 48 = ¢4.8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does the air filter restriction indicator go by to determine when the filter should be replaced? A. Number of miles of vehi
    14·2 answers
  • What does Wallace mean when he refers to the “natural, hard-wired default-setting”
    6·1 answer
  • Which is the best definition for feedback?
    15·2 answers
  • How does a teaching certificate affect one's prospects for acquiring a job in the education field?
    10·1 answer
  • What is not a characteristic of money
    8·1 answer
  • Explain why scientists record explosions at the New Mexico facility? (FORENSICS)
    10·2 answers
  • hi guys its driplord if you were friends with me then send me a request again because my other account got deleted ?)
    7·1 answer
  • When typing, you should keep these flat on the floor.
    12·2 answers
  • Select FOUR characteristics that define natural law.
    14·1 answer
  • When you decide to confront people about their bias or false assumptions, it is best to:
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!