1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldier1979 [14.2K]
3 years ago
6

which of these expressions is the same as 6 × (a 2)? a 6 × a 6 × 2 b 6 (a × 2) c (6 × a) 2 d a × (6 2)

Mathematics
2 answers:
Marianna [84]3 years ago
8 0

The Answer is :

B. 6 (a x 2)

Good luck<3

Thepotemich [5.8K]3 years ago
4 0
B. 6 (a x 2)
is your answer
You might be interested in
What is credit
Vladimir79 [104]

I believe the answer would be C; but I'm not sure if this is the right category for this question?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I was just wondering this is one of my questions in my math books and i needed help (Its really long i did all the work i just w
slava [35]

Answer:

no not that wuch

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
PLEASE NO LINKS OR SITES!!!! JUST ANSWERS. THANK YOU!
kap26 [50]

Answer:2/16

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amanda worked 10 hours Monday through Friday. She worked an additional 5 hours on Saturday. She makes $14.25 an hour. What are A
Liono4ka [1.6K]

Answer:

10x5days+5=55

55÷14.25

=50.35

Step-by-step explanation:

Amanda earn $50.35. Amanda's wage is $50.35

5 0
2 years ago
Latrell is comparing two job opportunities one job will pay $12 an hour and he will work 40 hour a week. The other one pays an a
Nata [24]

To compare these two jobs, you need to have a common point. In this problem, you have to solve for the annual salary of the first job and compare it with the annual salary of the second job which is already given.

$12 per hour x 40 hours per week x 48 weeks in a year = $23,040

First job’s annual salary is $23,040

Second job’s annual salary is $22,000

Therefore, the job which pays $12 an hour pays more.

7 0
4 years ago
Other questions:
  • Jason will you need a 130 gallon picture to fill an empty 340 gallon water jug how much water will you need in order to complete
    14·1 answer
  • Simplify 6a+11b-3a-4b ?????
    7·2 answers
  • your soccer team isn’t holding a silent auction dinner as a fundraiser to pay for school uniforms. The list shows all the expens
    11·1 answer
  • [100 ÷ (27 – 22)] – 3 • 5 + 25
    6·1 answer
  • Suppose f(x)=x^3+5. find the graph of f(1/3 x)
    5·1 answer
  • At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • The width of a rectangle is 3 less than twice the length ,x. if the area of the rectangle is 43 square feet,
    7·1 answer
  • 4. Is the relation represented on the graph a function? Explain
    15·2 answers
  • 3) Starting at the origin, go
    5·1 answer
  • Identify the domain and range for the table from problem #5 of your assignment. Also, determine if it represents a function.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!