Answer:
9.6
Step-by-step explanation:
q=4+0.8(7)
Answer:
w=4
Step-by-step explanation:
so assuming that that is a plus sign instead of an equal sign it would be 4
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
Putting n=1 into the formulas eliminates the first two choices, since they evaluate to 3.57 and 0.85, respectively, not 4.2.
Putting n=2 into the formula eliminates the third choice, because you know that 4.2(0.15) < 3.57 without even using a calculator.
The only viable choice (and the correct choice) is the last one.