1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
14

What is the parent function of y=5x-2

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]3 years ago
3 0
I think the parent function is

y=x
You might be interested in
Factor the linear expression 16p- 24 using the greatest common factor of
horsena [70]
The Answer should be A
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What ends in 1258I will say that you cool in comments ​
dimaraw [331]

Answer:

NUMBERS end in 12581... YEP.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you guys please help me I will give you a point
ryzh [129]
Ain't nobody got time fo dat (drawing number lines)

7 and 1/4=7+1/4

7 and 1/4-3 and 3/4=4 and 1/4-3/4 means
7+1/4-3-3/4=4+1/4-3/4 rearange
7-3+1/4-3/4=4+1/4-3/4
4-2/4=4-2/4
4-1/2=4-1/2
3 and 1/2=3 and 1/2
7 0
3 years ago
A number to the 10th power divided by the same number to the 7th power equals 64. What is the number?
Naddik [55]
X=4

Just trust me bro
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a map, two locations are 0.75 centimeter apart. Their actual distance is 15 kilometers apart.
egoroff_w [7]
If you are working out the number of KM per CM them you divide the KM by the CM:
15/0.75 = 20

This means that it is 20KM per every 1CM

Hope this helps! :)
6 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following coordinates of point C would make triangle ABC similar to triangle LMP ? Look at pic attached :) thank yo
    10·1 answer
  • BRAINLIEST!!!<br> 2. Evaluate the logarithmic expression.
    5·1 answer
  • How do you turn these in to an inequality
    15·1 answer
  • Which of the following choices are equivalent to the expression below? Check<br> all that apply
    7·1 answer
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • The diagonals of kite PQRS intersect at point T. Which statement is not true? A. / B. / C. / D. /
    9·1 answer
  • -5 &lt; x - 4 greater than it equal 1
    9·1 answer
  • HELPPPPP! <br> Seven more than the product of 7 and Craig's score
    10·2 answers
  • I really need help I will give brainliest
    12·1 answer
  • Need help please answer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!