1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
4 years ago
15

Jeremy cleans his house in 2 1/2 hours.hunter cleans his house in 3 1/4 hours.how much longer does it take for Jeremy to clean h

is house?
Mathematics
2 answers:
Lyrx [107]4 years ago
7 0
Well 3 1/4 is 3.25 and 2 1/2 is 2.50 and that subtracted is 0.75
Lubov Fominskaja [6]4 years ago
5 0
It should be asking for how much longer it takes for Hunter to clean his house, since it says 3 and 1/2 hours. Jeremy only takes 2 and a half hour to clean, so it would be less than Hunter's time. I will help you with this problem, but I will do it with the question "How much longer does it take for Hunter to clean his house?", because the question above doesn't make sense to me.

This is all based on subtraction. You would take the fraction that is more than the other, and use it to subtract the less. You would always want the denominator to be the same, so lets switch it to 2 2/4. Now, you would do 1/4 minus 2/4, which gets you -1/4. You can use the whole hours and fill it in. Since the whole hours is 4/4, you would take 4/4+(-1/4). Simplify and you will get 4/4-1/4. And you would have 3/4.

Now, since the question is asking for how long it take for JEREMY for clean his house, you would say, "it takes -3/4 hours longer for Jeremy to clean his house, since Hunter really takes longer." (Everything in the quote is part of the answer)

Sorry if it is a little confusing.
You might be interested in
Please help ASAP on question b
max2010maxim [7]

Answer:

13.9cm

Step-by-step explanation:

13^2 = 169

5^2 = 25

169 + 25

= 194

13.9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which fractions are equivalent to 15/20
Digiron [165]

Answer:

\frac{3}{4}, \frac{30}{40}, \frac{45}{60}, \frac{60}{80}....e.t.c are all equivalent fractions

Step-by-step explanation:

For the answer you need to know bout equivalent fractions

TO find equivalent fractions you have to multiply the numerator and denominator by the same amount

E.x.\frac{15}{20}=\frac{(15)(2)}{(20)(2)} =\frac{30}{40}

Therefore \frac{30}{40} is an equivalent fraction

8 0
3 years ago
Escribe la expresión para "El producto de 5 y z".
bekas [8.4K]

Answer:

5yz

Step-by-step explanation:

You multiply 5 by y and z

8 0
3 years ago
There are 420 books on a bookcase with 7 shelves. Each shelf has the same number of books. How many books are on 4 shelves? 28 6
Ghella [55]
If we have 420 books for every 7 shelves and are looking for how many books are on 4 shelves, we need to set up fractional proportions.

We have 7 shelves for every 420 books, so we will have our first fraction like this:
7/420.
We also have 4 shelves for every x books, so our second fraction will be 4/x.

Set these fractions up as an equation.
7/420 = 4/x

To solve for x, we need to cross multiply the numerators of one fraction with the denominators of the other fraction.
In other words, multiply the top number of one fraction by the bottom number of the other question.

It should look like this:
7(x)
420(4)

7(x) = 7x
420(4) = 1680

Set your products up as an equation.
7x = 1680

Now to solve for x, we need to simplify.
Currently, x is being multiplied by 7.
To get x alone, divide 7x by 7.
Remember, what you do to one side of an equation, you must do to the other, so divide 1680 by 7.

7x / 7 = x
1680 / 7 = 240

You are left with:
x = 240.

For every 4 shelves you have 240 books.

I hope this helps!

3 0
3 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please someone help me
    6·1 answer
  • QUESTION 10
    12·1 answer
  • If h(x) = 6 – x, what is the value of (hxh) (10) ? –4 –2 10 16
    8·1 answer
  • A room decorator wants to purchase fabric. Each yard of fabric costs $2.90. Write a rule for the cost of the fabric. Let c equal
    9·1 answer
  • What is the answer ? (Evaluate if x=6, y=8, and z=3)<br><br>5x - (y + 2z)
    9·2 answers
  • What is the formula for finding the length of a line on the cartesian plane.​
    7·1 answer
  • (b) A fair die is thrown five times. Find, correct to three decimal places, the
    6·1 answer
  • Use a table to multiply (-3a2)(a - b).
    9·1 answer
  • Laura worked 8 hours today. She spent
    7·1 answer
  • The spin and dine restaurants ice cream for dessert Chloe actually won a bet and gets to spin two spinners disliked one random f
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!